Güneş:F-4 uçaklarda pilotlarımız şehit olduğunda itibar kaybına uğramıyor muyuz?


ANKARA (CİHAN)- CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, "Türkiye'nin olağanüstü ekonomik gücü vardı, itibar dediniz saray yaptırdınız sarayı itibarlı gördünüz peki bizim bu F-4 uçaklarında pilotlarımız şehit olduğunda itibar kaybına uğramıyor muyuz. Uğruyoruz." diye konuştu.

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Her uçağın bir maaliyet olduğunu silahlı kuvvetlerde Hava Kuvvetleri'nin en maliyetli alanlardan birinin olduğunu belirten Güneş, "Deniz Kuvvetlerinde de pahalı olan gemiler var. ama uçaklar çok pahalı ve bunlara ciddi paralar ayrılması gerekiyor. geçtiğimiz günlerde Irak sorunlu olan Irak 36 adet F16 ısmarladı. ABD kendi elinde bulunan F16 düzeyindeki uçakları satmıyor. Irak'ın aldığı ortalama bir F-16'dan hareket edersek Irak bunlara 1,9 milyar dolar verdi. Bir F-16'nın ortalama maliyeti 50 milyon dolar olduğu ortaya çıkar. Cumhurbaşkanlığı sarayı ise 700 milyon dolara mal oldu. Cumhurbaşkanı kendisine 185 milyon dolara uçak aldı. 4 tane gıcır gıcır F-16 alabilirsiniz. Doğal olarak merak ediyoruz. Türkiye'nin olağanüstü ekonomik gücü vardı, itibar dediniz saray yaptırdınız sarayı itibarlı gördünüz peki bizim bu F-4 uçaklarında pilotlarımız şehit olduğunda itibar kaybına uğramıyor muyuz. Uğruyoruz." diye konuştu.

"YAPTIĞI HASAR TÜRK LİRASI ÜZERİNDE KALICI OLMAYA BAŞLADI"

Güneş, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. bir gazetecinin, "Dolar'daki yükseliş devam ediyor? neler söyleyeceksiniz?" şeklindeki sorusuna Güneş, "Olağanüstü devam ediyor. üstelik ben cumhurbaşkanın bu yükselmenin daha da sürdürecek beyanlar bekliyordum. Madem bundan nemalanıyor devam eder 2,527'yi geçti biraz daha gaza basar. İndirin şu faizi bir daha kükrer ama o bile ürkmüş demekki. Belkide yaptığının ne kadar yanlış olduğunu farkına varmaya başladı. Biz yine iyimser ve olumlu olalım. Umutlu olalım. Yaptığı hasar Türk lirası üzerinde kalıcı olmaya başladı umarım bu devam etmez. Türkiye dış borcu çok yüksek bir ülke. Türkiye'nin milli gelirinin yarısından fazla dış borcu var. olağanüstü yüksek. Türkiye'de özel sektörün çok fazla dış borcu var. hem kısa hem uzun vadeli. IMF'ye borcumuz kapandı ama onun birkaç katı özel sektör borcunu arttırdı her kur yükselişinde ne yazık ki Türkiye'nin dış borcu yüksek kurumları bu borcu daha fazla ödeyemeyecek duruma düşüyorlar Türkiye'nin ithalat faturası yükseliyor." cevabını verdi.
CİHAN
<< Önceki Haber Güneş:F-4 uçaklarda pilotlarımız şehit olduğunda... Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER