Her 10 İstanbulludan biri...

Yüksek seyreden döviz kurlaı ve artan enflasyon vatandaşları zorlamaya devam ediyor. Türkiye'nin en büyük ve kalabalık şehri İstanbul'da da halk geçin sıkıntısı yaşamayı sürdürüyor.

SHABER3.COM

Enflasyondaki yükseliş ve artan döviz kurları nedeniyle hayat pahalılığı her geçen gün daha çok hissedilmeye devam ediyor.

Bu kapsamda bir araştırma yapan İstanbul Planlama Ajansı uzmanlarınca hazırlanan raporda ise her 10 İstanbulludan birinin kredi kartı borcunu hiç ödeyemediğinin görüldüğü aktarıldı.

Evrensel'de yer alan habere göre İstanbul Planlama Ajansı, 'İstanbul Barometresi' mayıs ayı raporunu açıkladı.

İstanbullularla yapılan ankete göre kentin ilk üç sorunu; yüzde 67.7 ile sığınmacı ve mülteciler, yüzde 55.6 ile ekonomik sorunlar ve yüzde 40.3 ile konut satışı ve kiralama olarak belirlendi.

Rapora göre, ocak ayından beri İstanbullunun gündemi ekonomik sorunlar oldu. Katılımcıların yüzde 46.9'u İstanbul'un gündeminin ekonomik sorunlar, yüzde 33'ü konut satış ve kiralama fiyatlarındaki artış olduğunu belirtti.

Katılımcıların yüzde 62.2'si mayıs ayında yeterli gıdaya ulaşma konusunda endişe yaşadığını belirtti.

Katılımcıların yüzde 69.5'i bu ay içerisinde maddi yetersizlikten ötürü tercih ettiği gıdalardan mahrum kaldı.

Katılımcıların yüzde 54.5'i yeterli gıdaya ulaşamadığı için porsiyonlarını küçülttüğünü ifade etti.

Mayıs ayında katılımcıların yüzde 49.9'u geçinemediğini açıkladı.

Yüzde 23.9'u bazı ödemeleri yapamadığını ve borca girdiğini, yüzde 26'sı kıt kanaat geçinebildiğini, yüzde 13.7'si ise geçinebildiğini ve kenara para da koyabildiğini kaydetti.

Mayıs ayında katılımcıların yüzde 41.5'i borç aldığını, yüzde 36.6'sı kredi kartı borcunun asgari tutarını ödeyebildiğini söyledi. Sonuçlar her 10 İstanbulludan birinin kredi kartı borcunu hiç ödeyemediğini gösterdi.
<< Önceki Haber Her 10 İstanbulludan biri... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER