Lübnan'daki barış gücünün görev süresi bir yıl daha uzatıldı

Fransa ile ABD arasında Lübnan'daki BM birliklerinin görev yaptıkları alandaki “hareket özgürlüğüne” ilişkin ifadede uzlaşma sağlamalarının ardından ilgili karar tasarısı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde yapılan oylamayla kabul edildi.

SHABER3.COM

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Lübnan’ın güneyinde görev yapan Birleşmiş Milletler Geçici Barış Gücü’nün (UNIFIL) görev süresinin bir yıl daha uzatılması kararı aldı.

BMGK, Fransa ile ABD arasında BM birliklerinin görev yaptıkları alandaki “hareket özgürlüğüne” ilişkin ifadede uzlaşma sağlamalarının adından ilgili karar tasarısı yapılan oylamayla kabul etti.

1978 yılında kurulan UNIFIL, Lübnan’ın güneyinde İsrail sınırının güvenliğinden sorumlu. UNIFIL’ın görev süresi her yıl uzatılıyor.

Fransa tarafından kaleme alınan metin Rusya ve Çin’in çekimser kalmasına rağmen 13 “evet” oyu ile kabul edildi.

Çarşamba günü yapılması planlanan oylama, Fransa, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin BM askerlerinin hareket özgürlüğüne ilişkin maddede yer alan ifadelerde görüş ayrılıkları yaşaması yüzünden bugüne ertelendi.

Uzlaşı nasıl sağlandı?

Kabul edilen metinde Fransa’nın, “barış güçlerinin Lübnan hükümetiyle koordineli çalışması gerektiğini” vurgulayan ifadesi değiştirilmedi.

Fransa, ABD ve BAE ile uzlaşı gereği ilave bir paragrafta, tüm tarafların BM birlikleri tarafından "haberli ve habersiz devriyelere" izin vermesini talep eden geçen yılki konsey kararıyla (ki bu bölüm silinmişti) ilgili paragrafı yeniden tasarıya ekledi.

BMGK’da yaptığı konuşmada ABD Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, UNIFIL personelinin herhangi bir kısıtlama olmadan bağımsız olarak sorumluluklarını yerine getirebilmesinin çok önemli olduğunu savundu.

ABD Büyükelçisi, “Bizim bazı aktörlerin misyonun özgürlüğünü engellemeye yönelik eylemleriyle ilgili uzun süredir endişelerimiz vardı. Bugün kabul edilen kararda, UNIFIL'in tam hareket özgürlüğünü güçlü bir şekilde teyit eden bir ifade içeriyor.” dedi.
<< Önceki Haber Lübnan'daki barış gücünün görev süresi bir yıl... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER