Malatya'da insansız hava aracı kullanımına yasak


Malatya'da güvenlik gerekçesiyle bazı kamu kurum ve kuruluşları ile havaalanının bulunduğu bölgelerde insansız hava aracı (drone) kullanımı yasaklandı.

Malatya Valiliği tarafından alınan karar çerçevesinde, kent merkezi ile ilçelerdeki kamu kurumları çevresinde, havalimanlarının meydan referans noktası merkez alınarak 15 kilometre yarıçaptaki alanda ve her iki yönde uzunlamasına 22 kilometrelik alandaki uçuşlar, helikopter pistleri ve cezaevi gibi binaların yakınında insansız hava aracı kullanımının men edildi. Valilikten yapılan açıklamada, zaman zaman amacı dışında kullanıldığı bilinen insansız hava araçlarının, askeri ve sivil hava alanlarında uçuşları tehlikeye düşürebileceğinin değerlendirildiği belirtildi. Açıklamada, "İlimiz merkez ve ilçelerinde bulunan Valilik/Kaymakamlık, askeri bölge, bina, tesisler ve lojmanları, adliye binası ve lojmanları, emniyet bina, tesis ve lojmanları, kamu kurum ve kuruluşlara ait bina, tesis ve lojmanları, irtifadan bağımsız olarak havalimanlarının meydan referans noktası merkez alınarak 15 kilometre yarıçaptaki alanda ve her iki yönde uzunlamasına 22 kilometrelik alandaki uçuşlar, helikopter pistleri ve cezaevlerinin üstünde, NOTAM (havacıları uçuş ve yer emniyetini etkileyebilecek bazı önemli durumlardan haberdar etmek için yayımlanan bildiri) kararıyla belirli ya da belirsiz süreli uçuşa yasak ilan edilen bölgelerde İnsansız Hava Aracı (drone) kullanımı yasaklanmıştır" denildi.

Drone kullanan, temin eden, alan kişilerin kolluk birimlerine durumu bildirmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, bildirilmeyen araçların uçuşlarının derhal men edileceği kaydedildi. CİHAN
<< Önceki Haber Malatya'da insansız hava aracı kullanımına yasak Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER