Musa Anter'in öldürülmesine ilişkin davanın görülmesine devam edildi


ANKARA (CİHAN)- Diyarbakır'da 1992 yılında yazar Musa Anter'in öldürülmesine ilişkin davanın görülmesine Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

Duruşmaya tutuklu sanık, Hamit Yıldırım ve tutuksuz sanık Savaş Gevrekçi katıldı. Diğer sanıklar 'Yeşil' kod adli Mahmut Yıldırım ve Aziz Turan (Abdülkadir Aygan) ise duruşmaya katılmadı. Müşteki Dicle Anter'in avukatı Selim Akçuoğlu, dosyanın siyasal bir karar ile Ankara'ya alındığını ve dosyanın daha da gecikmesinden endişe ettiklerini söyledi. Tutuklu sanık Hamit Yıldırım ise, Musa Anter'i tanımadığını, kim olduğunu bilmediğini ve tahliyesini istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme, Hamit Yıldırım'ın tutukluğunun devamına, Savaş Gevrekçi için tutuklama isteminin reddine karar verdi. Mahmut Yıldırım hakkında yakalama kararının çıkarılmasına karar veren mahkeme yurt dışında bulunan Aziz Turan'ın ise ifadesinin alınması için Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne talimat yazılmasına karar verdi.

Daha önce Diyarbakır'da görülen dava güvenlik gerekçesi ile Ankara'ya alınmıştı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım, Hamit Yıldırım, Aziz Turan ve Savaş Gevrekçi hakkında, 'taammüden adam öldürmekten' ve 'halkı isyan ve birbirine öldürmeye teşvik' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası isteniyor. CİHAN
<< Önceki Haber Musa Anter'in öldürülmesine ilişkin davanın görülmesine... Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER