AYM Başkanı Arslan'ın 'hak ihlali' rahatsızlığı: Kaynağı kurutulmalı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, bireysel başvuruların kaynağını kurutmanın gerektiğini söyledi. Önlerinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden fazla dosya olduğunu anlatan Arslan, “AYM’nin önünde 95 bin başvuru var. Bu başvuru yönetilebilir olmanın çok ötesine geçti artık dolayısıyla buna acilen müdahale edilmesi gerekiyor.” dedi. Zühtü Arslan’ın kuvvetler ayrılığı vurgusu dikkat çekti.

SHABER3.COM

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 60. Kuruluş Yıl Dönümü Töreni, Anayasa Mahkemesi Yüce Divan Salonu’nda düzenlendi. Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Sayıştay Başkanı Metin Yener, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da katıldı.
 
KUVVETLER AYRILIĞI VURGUSU YAPTI: AİHM’NİN ÖNÜNDE BİLE BU KADAR DOSYA YOK!

Kuvvetler ayrılığının olmadığı yerde Anayasa’dan bahsetmenin mümkün olmadığını ifade eden Arslan, bireysel başvurunun dönüm noktası olduğu belirtti. Arslan, “Anayasa Mahkemesi gerçekten 60 yıllık tarihinin en ağır ve yoğun iş yüküyle karşı karşıyadır. Bilhassa bireysel başvuruda çok hızlı bir artış söz konusudur. Bugün itibarıyla 95 bin civarında bireysel başvuru Anayasa Mahkemesi’nin önündedir. Bireysel başvuruyu kabul eden hiçbir ülkenin Anayasa Mahkemesi’nin önünde, bırakalım anayasa mahkemelerini 47 ülkeden başvuru alan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) önünde dahi bu kadar başvuru yok. AİHM 47 ülkeden başvuru alıyor ve 72 bin derdest başvurusu var. AYM’nin önünde 95 bin başvuru var. Bu başvuru yönetilebilir olmanın çok ötesine geçti artık dolayısıyla buna acilen müdahale edilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

İHLALLER KAYNAĞINDA KURUTULMALI

AYM Başkanı Arslan, bu konudaki kanuni düzenlemelerin gecikmeksizin yapılması gerektiğini belirterek, “Şayet bireysel başvurunun etkili ve verimli bir hak arama yolu olarak yoluna devam etmesini istiyorsak bireysel başvuruda iş yükünü radikal bir şekilde çözmenin yolu, bireysel başvurunun objektif etkisinin hayata geçirilmesidir. Daha açık bir ifadeyle ihlallerin kaynağını kurutmaktır. Bu da ancak AYM bir ihlal kararı verdikten sonra ihlale sebep olan kanun veya idari makamların kararları veya yargı kararlarının ortadan kaldırılmasıyla mümkündür. Bunu yaptığımız takdirde biz yeni başvuruları ve yeni ihlallerin ortaya çıkmasını engelleyebiliriz. Aksi takdirde bataklığı kurutmadan sivrisineklerle mücadele etmeye devam ederiz. Bunun da sonuçsuz bir uğraş olduğunu takdir edersiniz.” diye konuştu.
<< Önceki Haber AYM Başkanı Arslan'ın 'hak ihlali' rahatsızlığı:... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER