Bilimsel veri: Mutasyona uğrayan Covid-19 artık daha ölümcül

43 milyondan fazla kişiye bulaşan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vak'a sayılarının hızla artmasıyla birçok ülke alarm seviyesini yükseltti. Ancak ikinci dalgada virüs daha tehlikeli hale geldi.

SHABER3.COM

Birleşik Krallık’ın önde gelen bilim kuruluşlarından ve hükümete de bilimsel danışmanlık veren SAGE’nin yayınladığı bir araştırmaya göre, virüs ikinci dalgada çok daha tehlikeli. 

Yeni ve Yayılan Solunum Yolu Virüs Tehditleri Danışma Grubu (NERVTAG) tarafından hazırlanan araştırmada corona virüsünün mutasyona uğradığı ve hastaları birinci dalgadan çok daha çabuk bir şekilde öldürdüğü belirtildi.

Değişime uğrayan corona virüsünün daha bulaşıcı olduğunu belirten uzmanlar, İngiliz hükümetinin verilerini SAGE ile birlikte inceledikten sonra bu mutasyonun yeni tip Koronavirüs'ün (Covid-19) yayılmasını hızlandırmış olabileceğini belirtti. 

İKİNCİ DALGADA DAHA ÖLÜMCÜL

Makalede, “Birleşik Krallık’ta uzmanlar şimdi mutasyona uğrayan örnekleri inceliyorlar, fakat bunların ne sonuçlar doğuracağına dair net bir inceleme yapılmadı.” ifadesi kullanıldı.

Covid-19 Klinik Bilgi Ağı tarafından paylaşılan verilere göre Birleşik Krallık’ta Korona hastaları ilk dalgaya göre daha hızlı ölüyor. 

1 Ağustos’tan önce hastalığa yakalananların öksürük ve yüksek ateş gibi belirtilerden ortalama 13 gün sonra öldüğü görülürken, 1 Ağustos’tan sonraki hastalarda bu oranın yarı yarıya düştüğü belirtildi. 

O dönemden beri erkekler ortalama yedi buçuk günde yaşamını yitirirken kadınlar da altı günde ölüyor.

<< Önceki Haber Bilimsel veri: Mutasyona uğrayan Covid-19 artık daha ölümcül Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER