Donald Trump’ın kaseti ortalığı karıştırdı

ABD seçimlerine Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump’ın sızdırılan video kaydı damgasını vurdu

Donald Trump’ın kaseti ortalığı karıştırdıEmlak zengini Trump, ‘televizyon yıldızı’ olduğu 2005’te kaydedilen görüntülerde, kadınlar hakkında aşağılayıcı ifadeler kullanıyor; onlara sarkıntılık etmek ve öpmeye çalışmakla övünüyor. Trump, “Bir yıldız olduğunda kadınlara ne istiyorsan yapabilirsin” diyor. Cumhuriyetçi aday kaydın yayınlanması sonrası özür dilerken, Demokrat rakibi Hillary Clinton “Bu adamın başkan olmasına izin veremezsiniz” dedi.

‘EVLİYDİ, ONA ÇOK YÜKLENDİM’

Washington Post’un yayımladığı kayıtta, Trump ‘Access Hollywood’ isimli programın sunucusu Billy Bush’la bir otobüste konuşuyor. Cumhuriyetçi aday bir kadından söz ederek, “Onun üzerine gittim ve başarısız oldum. Bunu itiraf ediyorum. Evliydi ve ona çok yüklendim” diyor. Trump, “Ona sanki bir hayat kadınıymış gibi davrandım. Fakat o noktaya varamadım. Ve evliydi. Sonra onu bir anda yeniden gördüm. Şimdi büyük xxxx var… Görüntüsünü tamamen değiştirmiş” diye konuşuyor.

Trump sohbetin devamında, Bush’a çekici kadınların kendisini ‘otomatikman etkilediğini’ ve onları genelde öpmeye çalıştığını anlatıyor. Cumhuriyetçi aday, “Onları hemen öpmeye başlıyorum. Beklemiyorum bile. Ve bir yıldız olduğun zaman bunu yapmana izin veriyorlar. Ne istiyorsan yapabilirsin” diyor. Trump sohbete, müstehcen ifadelerle devam ediyor.

ÖZÜR DİLERKEN BILL CLINTON’A YÜKLENDİ

2005 yılında, ‘Access Hollywood’ programının ekrana yansımayan kayıtlarında yer alan bu kaydın yayımlanması ABD’de ortalığı karıştırdı. Kasım ayındaki seçimlere günler kala yaşanan bu olayla oy kaybetmesi beklenen Trump, kaydın sızdırılması sonrası özür diledi. Cumhuriyetçi aday açıklamasında, rakibi Hillary Clinton’ın eşi Bill Clinton’ın başkanlığındaki "oval ofis skandalı"nı da hatırlatarak, “Bu, soyunma odalarında yapılanlara benzeyen bir sohbet ve yıllar öncesine ait. Bill Clinton, golf sahasında benimkilerden çok daha beter sözler söylemişti. İncittiğim kimse varsa, özür dilerim” ifadesini kullandı.

Videoda konuşmaları duyulan spiker Bush da kendi adına utandığını söyleyerek, “Bu bir bahane değil ama 11 yıl önceydi. Ben gençtim, olgun değildim ve sohbeti sürdürerek aptallık ettim. Çok üzgünüm” dedi.

CLINTON: KORKUNÇ

Kaydın yayınlanması Amerikan siyasetini karıştırdı. Cumhuriyetçi partinin önde gelen liderleri Trump’ı kınarken, Demokrat Başkan adayı Hillary Clinton da rakibine Twitter’dan “Bu adamın başkan olmasına izin veremezsiniz” sözleriyle yüklendi. Clinton Trump’ın açıklamalarını ‘korkunç‘ diye niteledi.

Cumhuriyetçi bazı popüler isimler ve kongre üyeleri de Trump'a desteklerini çektiklerini açıkladı.


KAYNAK: GAZETE DUVAR

<< Önceki Haber Donald Trump’ın kaseti ortalığı karıştırdı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER