'Hurda araç teşviki'nde önemli gelişme!

Maliye Bakanı Şimşek, yüzlerce araç sahibini ilgilendiren haberi verdi.

'Hurda araç teşviki'nde önemli gelişme!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uzun süredir konuşulan, çıktı çıkacak denilen 'hurda araç teşviki!' beklentilerini sona erdirdi. Şimşek, eski araçların trafikten çekilmesi ve yenileriyle değiştirilmesinin teşvik edilmesi gibi bir çalışmanın hiçbir zaman gündemlerinde olmadığını bildirdi. 

Maliye Bakanlığı olarak araçları hurdaya ayırarak, teşvik vermeyi doğru bulmadıklarını belirten Şimşek, şunları kaydetti: 

'Bu konuda çeşitli spekülasyonlar, beklentiler var. Araçlarını hurdaya ayırıp, yeni araç almak isteyenlere ÖTV indirimi sağlanacağı gibi beklentiler var ama ÖTV teşviki söz konusu olamaz. Buna sadece bir gider kaybı olarak da bakmayız. Böyle bir teşvik, tüm makro ekonomik parametreleri olumsuz etkileyeceği gibi ithal araç talebini de patlatır.'

'Teşvik, cari açığı artırır'

Böyle bir talep artışının da cari açığı artıracağına dikkati çeken Şimşek, hükümet olarak bir yandan cari açığı azaltıcı çalışmalar yaparken, hurda araç teşviki ile tüm bu çalışmaları boşa çıkartacak adımları atmayacaklarını ifade etti. 

Öte yandan, konunun gerek Orta Vadeli Program'da öngörülmediğini gerekse de Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) görüşülmediğine dikkati çeken Şimşek, 'Böyle bir teşvikin verilmesi, ekonomik parametrelerin bozulması anlamına gelir ki biz böyle adımlara soğuk bakıyoruz. Bu bir risktir. Maliye Bakanlığı olarak böyle bir riski göze alamayız' dedi. 
<< Önceki Haber 'Hurda araç teşviki'nde önemli gelişme! Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER