İlginç uygulama: Cep telefonu olmayan maça giremeyecek

Yunanistan'da şiddet olayları nedeniyle iki aydır futbol maçları 12 Şubat'a kadar seyircisiz oynanacak

SHABER3.COM

Yunanistan'da 13 Şubat'tan itibaren futbol maçı seyretmek için stadyuma girmek isteyen taraftarlara dijital kimlik sorgulaması yapılacak.

Yunanistan'da 12 Şubat'ta sona erecek olan seyircisiz maç uygulamasının ardından futbol taraftarlarına maç bileti satın almak için cep telefonlarında devlet tarafından işletilen bir dijital kimlik uygulamasını kullanma zorunluluğu getiriliyor.

Yunanistan vatandaşı olmadığı için dijital kimlik programına kayıtlı olmayan ve maçları izlemek isteyenler için ayrı düzenlemeler yapılacak.

Yeni dijital kimlik uygulaması, futbol kulüplerini iki ay boyunca stadyumların kapılarını taraftarlara kapatmaya zorlayan sporda şiddetle mücadele kapsamında alındı.

Pazartesi günü bir parlamento komitesine biletlemeye dair yeni kuralların ayrıntılarını sunan Yunanistan Spor Bakanı Yiannis Vroutsis stadyumların 13 Şubat'ta yeniden açılacağını doğruladı.

İki aydır yürürlükte olan seyircisiz maç kararı, aralık ayında Atina'da oynanan Olympiakos ile Panathinaikos maçı sırasında yaşanan şiddet olayları üzerine alınmıştı. Maçta çıkan arbede sırasında genç bir taraftarın attığı işaret fişeği bir polis memuruna isabet etmiş, 31 yaşındaki polis daha sonra aldığı yaralar nedeniyle hastanede hayatını kaybetmişti.

"Taraftarın adını, telefon numarasını, adresini bileceğiz"

Bakan Vroutsis parlamento sunumu öncesinde devlet televizyonuna verdiği mülakatta şu ana kadar stadyumlara giren kişilerin kimlik tespitini yapmadıklarını belirtti ve "Bir cep telefonu yardımıyla, bir kişinin kimliği otomatik olarak bir biletle çapraz kontrol edilebilir. Cep telefonu olmayan hiç kimse stadyuma giremeyecek." diye konuştu.

Bakan, milletvekillerine hitaben yaptığı bilgilendirmede ise "Bundan böyle bir taraftar futbol maçı izlediğinde adını, telefon numarasını, ev adresini ve oturduğu yeri bileceğiz." dedi.

Tüm stadyumlara güvenlik kameralarının yerleştirilmesi zorunluluğunun 6 Mart'a kadar tamamlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Vroutsis'in verdiği bilgiye göre havaalanlarında kullanılan elektronik biniş kartlarına benzeyecek olan yeni bilet sisteminin 9 Nisan'a kadar 14 üst lig kulübünün tamamı tarafından kurulması gerekiyor.

Cep telefonlarında kimlik uygulaması 2022 yılında başlatılmıştı.

Futbolda şiddetle mücadele

Merkez sağ hükümet tarafından planlanan diğer önlemler arasında şiddet olaylarının ardından taraftarların stadyumlarda yer almasının yasaklanması, futbol taraftar kulüplerinin üyelerinin ulusal düzeyde kayıt altına alınması ve 15 yaşından küçüklerin yanlarında bir ebeveyn ya da veli olmadığı sürece stadyumlara girişini yasaklayan yeni kurallar yer alıyor.

Yıllardır futbol kaynaklı şiddetle etkin şekilde mücadele etmekte zorlanan Yunanistan, son dönemde sık sık gündeme gelen 'önyargı iddialarını' önlemek için büyük maçlarda yabancı hakemler kullanıyordu.
<< Önceki Haber İlginç uygulama: Cep telefonu olmayan maça giremeyecek Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER