Macron'dan NATO mesajı: Sözlerimin arkasındayım

NATO'nun 70'inci kuruluş yıl dönümü kapsamında yapılan Liderler Zirvesi görüş ayrılıklarının gölgesinde başladı.

SHABER3.COM

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron açıklamalarda bulunuyor.

Daha önce İngiltere merkezli Economist dergisine verdiği röportajda "Şu anda yaşadığımız NATO'nun beyin ölümüdür" diyen Macron, "Açıklamalarım tepki çekmiş olabilir, fakat bunların arkasındayım." dedi.

TRUMP: AMERİKA'NIN SIRTINDAN GEÇİNİYORLAR

Trump ise, "Biz çok önemli bir oyuncuyuz ve biz olmadan NATO kesinlikle aynı şey olmayacaktır. ABD'nin sırtından geçiniyorlar." ifadelerini kullandı.

Liderlerin açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Macron: Açıklamalarım tepki çekmiş olabilir ama bunların arkasındayım. ABD onlarca yıldır çok fazla yatırım yapıyor. bu konuda aynı fikirdeyim. Daha güçlü bir NATO'dan yanayım.

- Türkiye konusuna gelecek olursak, bizimle birlikte savaşmış olan gruplara karşı savaşıyorlar. Bu gerçekten stratejik bir konu. Uzun vadeli barışı sağlamak için 'düşmanımız kimdir?' Bunu net bir şekilde ortaya koymak lazım. Terörle daha etkin mücadele edilmesi gerekiyor.

- NATO üyelerinin ortak bir 'terör' tanımı yok.

- ABD'nin daha fazla ödeme yaptığını görüyotuz ve bunu yavaş yavaş değiştiriyoruz. Biz olmadan NATO aynı şey olmayacaktır."

ABD Başkanı Trump: " Bu konuda görüştük ve çözüme ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Fransa'dan ürün alımı konusu üzerinde çalışıyoruz. 

Amerikan şirketleri var, teknoloji şirketleri var. Benim için farketmiyor, çünkü bunlar Amerikan şirketleri. Biz Amerikan şirketlerine vergi ödetmek istiyoruz.

"ÖNCELİĞİMİZ IŞİD'İN SONUNU GETİRMEK"

- Suriye'de yakalanan çok sayıda terörist var. Çoğu Avrupa'dan. Cumhurbaşkanıyla konuşamadım daha siz teröristleri geri istiyor musunuz?

- Burada bir numaralı önceliğimiz IŞİD'in sonunu getirmek.

- Hala o bölgede savaşçılarımız var. IŞİD'e karşı mücadelemizi tamamlamamız gerektiğini düşünüyorum. Bu teröristlerden kurtulmamız gerektiğini düşünüyorum.

- Yine IŞİD'in başka bir bölümünü yok ettik. Biz petrolü kendi güvencemiz altına aldık o yüzden petrolü kullanamayacaklar. Şimdi bu katkıların nereden geldiğini liste halinde tutuyoruz. Çok varlıklı olan insanlar da var katkıda bulunanlardan.

- Türkiye ve Erdoğan'la iyi ilişkilerimiz var. Suriye'nin bir kısmından askerlerimiz çektik. Siz sınırınızda kimle istiyorsanız onlarla devriye gezebilirsiniz dedik. Askerlerin bazılarını petrol sahalarına konuşlandırdık, bazıları eve dönüyor.

TÜRKİYE'YE S-400 MÜEYYİDESİ OLACAK MI?

Bu konuda görüşüyoruz. Türkiye Patriot almak istemişti, fakat Obama yönetimi izin vermedi. Türkiye çok uzun zamandır Patriot füzesi almak istiyordu. Ama bunu Türkiye'ye satmıyorlardı. İşin başka bir boyutları da var. Bu konuları görüşeceğiz."

<< Önceki Haber Macron'dan NATO mesajı: Sözlerimin arkasındayım Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER