Şimdi bu 'U' dönüşünün sebebi merak ediliyor

Erdoğan'ın AB konusunda bir hafta içerisinde bu kadar farklı iki açıklaması geniş yankı uyandırdı.

Şimdi bu 'U' dönüşünün sebebi merak ediliyor

Medyaya darbe operasyonunun ardından dünyadan ve Avrupa Birliği'nden gelen tepkilerin artması üzerine konuşması esnasında 'Biziim Avrupa Birliği gibi bir derdimiz yok' diyen Tayyip Erdoğan bugünlerde AB Komisyonu Başkanlığı görevine başlayan Jean Claude Juncker'i telefonla arayarak tebrik etti. Erdoğan, üyeliğinin Türkiye için stratejik bir tercih olduğuna işaret ederek, Juncker'i Türkiye'ye davet etti.

Zaman'ın haberine göre, Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Erdoğan, Juncker'i Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanlığı görevine başlaması dolayısıyla tebrik ederek, kendisine bu yeni görevinde başarılar diledi. İki liderin aralarında dostluk ilişkisine de vurgu yapılan görüşme sırasında, önümüzdeki süreçte Türkiye'nin AB üyeliği konusunda ilerleme kaydedilmesinin önemine, bu yolda gayret edileceği belirtildi. Erdoğan, üyeliğinin Türkiye için stratejik bir tercih olduğuna işaret ederek, Juncker'i Türkiye'ye davet etti, Juncker de bundan mutluluk duyacağını söyledi ve ziyareti ilkbaharda gerçekleştirmeye çalışacağını ifade etti.

'ALMAZLARSA ALMASINLAR'

Türkiye ve AB arasındaki ilişkiler, 14 Aralık'ta medyaya yapılan operasyon sonrası gerilmiş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan “Hiç kusura bakmasınlar. Biz Avrupa Birliği'nin kapıkulu değiliz. Biz bir defa bir millet olma şuuru ve idraki içerisinde alacaksa alırlar, almayacaklarsa almazlar" demişti. Erdoğan, "Biz bu adımları atarken ‘acaba AB ne der, acaba bizi alır mı almaz mı?’ Bizim böyle bir derdimiz yok." ifadelerini kullanmıştı.
<< Önceki Haber Şimdi bu 'U' dönüşünün sebebi merak ediliyor Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER