Sarayı boykot eden üç büyük baroya delege operasyonu

TBB’nin 504 delegesinden 137’si İstanbul, 52’si Ankara, 29’u İzmir Barosu seçimlerinde belirleniyor. AKP, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi üyesi fazla olan illerin delege sayısını düşürerek diğer il barolarının etkisini artırmak istiyor.

SHABER3.COM

AKP, bazı baroların adli yıl açılış töreninin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılmasını protesto etmesi üzerine baro seçimlerinin yeniden düzenlenmesini gündemine aldı. Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı’nın seçiminde delegelerinin etkili olduğu İstanbul ve Ankara ile diğer iller arasındaki delege farkının kapatılması için formül aranıyor. TBB delegelerinin 137’si İstanbul, 52’si Ankara, 29’u İzmir Barosu seçimlerinde belirleniyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bazı baroların sarayda düzenlenen adli yıl açılış törenine gitmemesi üzerine “İlk çözmemiz gereken meselelerden biri, tüm meslek teşekküllerinin seçim yöntemlerinin temsili demokrasiye uygun hale getirilmesidir” demişti.
 
Cumhuriyet’in haberine göre, yeni yasama yılının başlayacağı 1 Ekim’den sonra barolar başta olmak üzere meslek örgütlerindeki seçim sistemini değiştiren düzenlemenin TBMM gündemine gelebileceği belirtiliyor. Bu konuda parti içinde iki seçenek üzerinde duruluyor. Avukatlık Yasası’nda yapılacak değişiklikle yalnızca barolar ve TBB’nin seçimleriyle ilgili bir düzenleme gelebileceği gibi tüm meslek örgütlerinin seçimlerini düzenleyen çerçeve bir yasa da çıkarılabileceği kaydediliyor.

YARGI PAKETİNE KONULMAYACAK
Adalet Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı yargı paketinin içinde avukatlara yeşil pasaport verilmesini öngören Avukatlık Yasası’ndaki değişiklik hükümleri de yer alıyor. Ancak yargı paketi için muhalefetle uzlaşma aranacağı, baro seçimleriyle ilgili bir düzenlemenin ise uzlaşma arayışını sekteye uğrayacağı değerlendirilerek, söz konusu düzenlemenin ayrı getirilmesi üzerinde duruluyor.

TBB’NİN DELEGE SEÇİMİ DEĞİŞECEK
AKP’nin baro seçimlerine ilişkin yapacağı çalışmanın esas hedefinde ise 79 baro olmasına karşın TBB Başkanı’nın seçiminde neredeyse toplam delegenin yarısını oluşturan Ankara ve İstanbul barolarının delegelerinin etkili olması yer alıyor. TBB’nin 504 delegesinden 137’si İstanbul, 52’si Ankara, 29’u İzmir Barosu seçimlerinde belirleniyor.

AKP, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi üyesi fazla olan illerin delege sayısını düşürerek diğer il barolarının etkisini artırmak istiyor. Bunun için il barolarının TBB delegesi sayısının belirlenmesi formülünü değiştirmeyi hedefliyor. Avukatlık Yasası’na göre, TBB Genel Kurulu için her baro ikişer delege belirliyor. Avukat sayısı yüzden fazla olan barolar, yüzden sonraki her 300 üye için ayrıca birer delege seçiyor. Delegeler her baronun olağan genel kurul toplantısında 2 yıl için seçiliyor.

DELEGE 30’A KADAR DÜŞEBİLİR
Yapılacak yeni düzenlemede ise her ile verilen 2 delegenin artırılması, avukat sayısı yüzden fazla olan baroların yüzden sonraki her 1000 üye için birer delege seçmesi üzerinde duruluyor. AKP’liler, bu düzenlemeyle 100’ün üzerinde delegesi olan İstanbul Barosu’nun delege sayısının 30’lara kadar düşürülebileceğini belirtiliyor. AKP, TBB Genel Kurulu seçiminin yanı sıra baro seçimlerinde de bazı değişikliklere gitmeyi planlıyor. Bazı AKP yöneticileri, seçimlerde birden fazla listenin yarışması durumunda en fazla oyu alan listenin kazandığını, ancak diğer listelere verilen oyların boşa gittiğini belirtiyor.

ÜÇ BARO NEDEN HEDEFTE?
Delege sayısı düşürülmesi planlanan Ankara, İstanbul ve İzmir baroları, Saray’da yapılacak adli yıl açılışını protesto ederek katılmamıştı. Metin Feyzioğlu’nun törene katılması ve yaptığı açıklamalar sonrası sözkonusu üç baro Barolar Birliği’ne seçimli olağanüstü genel kurul çağrısı yapmıştı.
<< Önceki Haber Sarayı boykot eden üç büyük baroya delege operasyonu Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER