Taliban ile İran heyetleri arasında görüşme

ABD öncülüğündeki NATO askerlerinin Afganistan'dan çekilmesiyle birlikte ülkede yönetimi ele alan Taliban yönetiminin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki ile İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan arasında Tahran'da bir görüşme yapıldığı belirtildi

SHABER3.COM

Sputnik Türkiye'de yer alan habere göre İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Taliban yönetiminin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki ile bir araya geldi.

İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, beraberinde ekonomik ve siyasi yetkililerden oluşan heyetle temaslarda bulunmak üzere dün akşam Tahran'a gelen Muttaki ile Abdullahiyan görüştü.

Abdullahiyan görüşmede, Afganistan'da geniş katılımlı hükümetin kurulmasına değinerek, Afgan halkına yönelik insani yardımları sürdüreceklerini söyledi.

ABD'nin Afganistan'daki politikalarını eleştiren Abdullahiyan, Washington yönetiminin bloke ettiği Afganistan mali varlığının insani harcamalar ve ekonomik krizin çözülmesi için serbest bırakılması gerektiğini ifade etti.

Abdullahiyan, 1998'de İran'ın Mezar-ı Şerif Konsolosluğunda 9 İranlı diplomatın öldürülmesini hatırlatarak, Taliban'ın diplomatik mekanların korunmasıyla ilgili sorumluluğu yerine getirmesini istedi.

Afgan heyet de görüşmede DEAŞ terör örgütü ve uyuşturucu kaçakçılığı ile yürüttükleri mücadeleyi anlatarak ABD'nin bu ülkedeki politikalarını eleştirdi.

Görüşmede ayrıca iki ülke arasındaki su sorunu da ele alındı ve bu konuyla ilgili uzman ekiplerin toplantı yapması kararlaştırıldı.


<< Önceki Haber Taliban ile İran heyetleri arasında görüşme Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER