Türkiye Barolar Birliği: Bu Yol Yol Değil

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Yargıtay ve Danıştay’da değişiklik öngören kanun tasarı ile ilgili açıklama yaptı. ‘Bu yol, yol değil, bunun yolu, bu değil’ ifadelerinin yer aldığı açıklamada, TBB iktidarı kanun tasarısını geri çekmeye davet etti.

Türkiye Barolar Birliği: Bu Yol Yol Değil

TBB tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle: “Yargıtay ve Danıştay hakimleri kanunla azlediliyor. Bu yol, yol değil, bunun yolu, bu değil. Yargıda, cemaatçi yapılanma da, ‘şucu bucu’ yapılanma da istemiyoruz. Siyasi iktidardan ya da başka bir merciden emir-talimat alan yargı istemiyoruz. Hakim gibi hakim, savcı gibi savcı istiyoruz. Layık olanın layık olduğu göreve gelebildiği ‘liyakat sistemini’ istiyoruz. Siyasetin yargıyı şekillendirmeyi bıraktığı, yargının da keyfi kararlarla siyasete müdahale etmeye kalkışmadığı bir düzen istiyoruz. Kısacası kuvvetler ayrılığı istiyoruz.

''ADALET DAĞITAN GÜVENİLİR BİR SİSTEM İSTİYORUZ''

Tarafsız ve bağımsız, adil yargılama yapabilen, hesap vermeye açık bir yargı talep ediyoruz. Vatandaşın, ‘etkili çevrelerde tanıdığı olan iş takipçisi’ aramadığı, haklı ise hakkını alacağına inandığı, avukatın yargının kurucu unsuru olduğunu herkesin içine sindirdiği, adalet dağıtan güvenilir bir sistem istiyoruz. 78 milyon vatandaşımızı kucaklaştırmanın tek yolunun, adalet paydasında buluşturmak olduğunu biliyoruz. Kimsenin tarafı değiliz. Sadece hukukun üstünlüğünden yana tarafız. Yargı içinde ayrı yapılanmaların oluşmamasının ve varsa temizlenmesinin yolu, Anayasa’ya aykırı olacağını herkesin bildiği bir kanuni düzenleme değildir.

''KANUN TASARISINI GERİ ÇEKMEYE DAVET EDİYORUZ''

Bunun yolu, öncelikle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yapısını uzlaşma ile değiştirmektir. Elbirliğiyle, liyakat ilkesini hayata geçirmeliyiz. Hakimlerin, bağımsızlığını ve tarafsızlığını güvence altına almalıyız. Adil yargılama yapabilen ve hesap verebilen bir yargıyı oluşturmalıyız. ‘Ben yaptım oldu’ diyerek olmaz. Deneme-yanılmayla, yap-boz kanunla olan, sadece bu ülkeye olur, bize olur, hepimize olur. Bugüne kadar yaptığımız her uyarı maalesef doğru çıkmıştır. Sonrada, ‘kandırıldım, aldatıldım, yanıldım’ demek, yıkılmış olanı geri getirmektir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ve siyasi iktidarı, hukuka uygun davranmaya, sağduyulu olmaya ve görüşülmekte olan kanun tasarısını geri çekmeye davet ediyoruz.”

Kaynak: MuhabirAjans
<< Önceki Haber Türkiye Barolar Birliği: Bu Yol Yol Değil Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER