YRP ve AKP ipleri kopardı!

YRP ve AKP ipleri kopardı. YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan, AKP ile ittifak kurulmayacağını açıkladı.

SHABER3.COM

Yeniden Refah Partisi (YRP) Genel Başkanı Fatih Erbakan, yerel seçim kararını açıkladı. Ankara, İstanbul ve İzmir'de kendi adaylarını çıkaracağını duyuran Erbakan, AKP ile ittifak kurulmayacağını ifade etti. Erbakan, açıklamasında "Teşkilatların yüzde 95'i ittifak istemiyor. İttifakın yapılması çok önem arz etmiyor." dedi. 

"AKP MUTABAKATA UYMADI"
Erbakan, açıklamasında şunları söyledi:

"14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde mutabakat metnimizi ortaya koyarak temel prensiplerimizden ödün vermeden Cumhur İttifakı’nın içinde yer aldık. Cumhurbaşkanlığı adaylığımızı o dönemde açıklamamıza rağmen Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Erdoğan lehine cumhurbaşkanlığı adaylığından çekildik. Tamamen milletimizin hayrına olacak mutabakat metnimizi ortaya koyduk. Bunun dışında hiçbir talep ve beklenti içinde olmadık. Bu mutabakat metnimiz sayesinde de ilkelerimizin arkasında durduğumuzu ortaya koymuş olduk. Ancak aradan geçen 8-9 ay sonrasında üzülerek ifade ediyoruz ki 14 Mayıs Seçimi için mutabakat metni ile ilgili herhangi bir olumlu gelişme olmamıştır. Hatta tam tersine, mutabakat metnini tersine icra edilmiştir."

GEREKÇELERİNİ SIRALADI
Konuşmasında AKP ile ittifak kurmama sebebini açıklayan Erbakan, "2024 bütçesi, emeklinin ve dar gelirlilerin içinde bulunduğu durum bunun en önemli göstergeleridir. Zam yağmurları da bunun başka bir göstergesi. İktidarın Gazze konusunda adım atmadığını da üzülerek görüyorum. İsrail Büyükelçisinin kovulması, Tel-Aviv'deki büyükelçimizin geri çekilmesi. Ticari ilişkilerin durdurulması gibi adımlar atılmadı." diye konuştu. 

BÜYÜKŞEHİR ADAYLARI 10 ŞUBAT'TA AÇIKLANACAK
Üç büyükşehirde kendi adaylarını çıkaracaklarını belirten Erbakan, "31 Mart yerel seçimlerinde ittifakın içinde yer almamak; İstanbul, Ankara ve İzmir'de kendi adaylarımızı gösterme kararı almış bulunuyoruz. 10 Şubat'ta aday tanıtım toplantımızda ilan edeceğiz" ifadelerini kullandı. 

<< Önceki Haber YRP ve AKP ipleri kopardı! Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER