Soru önergelerini cevaplama oranı yüzde 5!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Önergeleri gereğince cevaplamayan bakanlar, kamu görevini de ihmal etmektedir." dedi.

SHABER3.COM

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile gensoru ve sözlü soru önergesi uygulamarı ortadan kalktı. Milletvekillerinin “bilgi alma yöntemi” olarak yazılı soru önergesi kaldı. Ancak yazılı soru önergelerinin yanıtlanma oranı AKP iktidarı döneminde sürekli azaldı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminde de yüzde 5’e kadar geriledi. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 11’inci Kalkınma Planı’nın görüşmeleri sırasında muhalefet milletvekillerinin, “Sorularımıza cevap verilmiyor.” eleştirilerine karşılık veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, iktidarın ve Cumhurbaşkanlığı’nın “TBMM’ye olan saygı gereği” önergeleri cevapladığını öne sürdü.

BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre, Oktay’ın “Saygı gereği cevaplanıyor.” sözlerini istatistikler doğrulamıyor. 

Buna göre, 1999-2002 yılları arasını kapsayan 21’inci yasama döneminde önergelerin yanıtlanma oranı yüzde 86,94’ken bu oran, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilen 2018 ve 2019 yıllarında yüzde 5,69’a geriledi. TBMM Başkanlığı’na sunulan 14 bin 408 yazılı soru önergesinin yalnızca 821’i süresi içerisinde cevaplandırıldı.

"UÇURUM VAR"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yaptığı değerlendirmede, “AKP öncesi iktidarların önergeleri cevaplama oranı ile AKP’nin cevaplama oranı arasında uçurum var.” dedi.

Önergelerin 15 gün içerisinde cevaplanmasının Anayasal bir mecburiyet olduğunu, ancak bunun gerçekleşmediğini bildiren Özel, “Soru önergelerine verilen cevapların kalitesi ve önergelerin süresi içinde cevaplanıp cevaplanmadığı parlamentonun gücüyle doğru orantılıdır. Türkiye’de ne yazık ki yasama organı, yürütme organının güdümündedir ve bir tek adam rejiminde, Parlamento Başkanı’nın yürütmenin başıyla aynı partiden olması, o başkanın parlamentonun hakkını ve hukukunu korumasına engel teşkil etmektedir” dedi.

"BAKANLAR KAMU GÖREVİNİ İHLAL EDİYOR"

Anayasal olarak görevini yapmayan bir iktidar ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı ile karşı karşıya olduklarını ifade eden CHP’li Özel, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Soru önergelerindeki amaç, soruya zamanında olduğu kadar tatminkar cevap verebilmektir. Önergeleri gereğince cevaplamayan bakanlar, kamu görevini de ihmal etmektedir. Biz, Anayasa’dan aldığımız yetkiler ile bize oy veren vatandaşlardan aldığımız sorumluluk gereği Parlamentoya sahip çıkmaya, hukukunu korumaya devam edeceğiz."
<< Önceki Haber Soru önergelerini cevaplama oranı yüzde 5! Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER