Bedelli askerlik hangi illerde yapılacak?

Bedelli askerlerin 21 günlük eğitimi hangi birliklerde alacaklarına yönelik taslak çalışma yapıldı.

SHABER3.COM

15 bin TL, 25 yaş ve 21 günlük süre şartı ile TBMM'de kabul edilerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunulan bedelli askerlik 2018'de yeni son dakika detayları gelmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onaylamasının ardından yürürlüğe girecek olan bedelli askerlikte, verilecek eğitimler de merak edilen konu başlıklarından birisi olarak yer alıyor. Kulislerde konuşulan haberlere göre, 21 günlük bedellide verilecek eğitimler belli oldu.

 Bedelli askerlerin 21 günlük eğitimi hangi birliklerde alacaklarına yönelik taslak çalışma yapıldı. Burdur, Manisa, Antalya, Sivas, Tokat, Erzincan, Amasya ve Bilecik'teki Piyade ve Topçu Er Eğitim Tugay ve Alay Komutanlıkları planlamaya alındı. Başvuru sayısına göre celp dönemleri de belirlenecek.

 Yüksek oranda başvuru olması durumunda celp dönemlerinin her ay yapılması öngörülüyor. Bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler yasanın Resmi Gazetede yayımından itibaren 3 ay içinde başvuru yapacaklar. Kasım ayında kesin başvuru sayısının netleşmesi bekleniyor.

 1 milyon 340 bin kişinin yasadan yararlanma imkanı olduğu ve 400 bin civarında bir başvuru beklendiği belirtiliyor. Başvurunun fazla olması durumunda kara kuvvetlerinin yanı sıra İçişleri Bakanlığına bağlı jandarma eğitim komutanlıklarının da devreye alınabileceği belirtiliyor.

 Bedelliler için 21 günlük eğitimin verilmesi düşünülen birlikler şöyle:

 

58'inci Piyade Eğitim Alay Komutanlığı – Burdur

 

5'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı – Sivas

 

1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı – Manisa

 

3'üncü Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı – Antalya

 

48'inci Piyade Eğitim Alay Komutanlığı – Tokat

 

15'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı – Amasya

 

59'uncu Topçu Eğitim Tugay Komutanlığı – Erzincan

 

3'üncü Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı-Ezine-Çanakkale

 

1'inci Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı-Aydın

 

116'ncı Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı-Çanakkale

 

9'uncu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı-Bilecik

 

Jandarma Muhabere Eğitim Tabur Komutanlığı-Seferihisar-İzmir

 

10'uncu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı-Bornova-İzmir

 

15'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı – Amasya

 BEDELLİ ASKERLİK İÇİN HER ŞEYİ SATIŞA ÇIKARDILAR

 TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bedelli askerliğin de olduğu torba kanun tasarısı kabul edildi. Bunun üzerine birçok kişi, bedelli askerlikten faydalanabilmek için para bulma arayışına girdi. Bankalar 48 aya kadar vadelerde kredi hazırlarken, bazıları çareyi otomobilini, evini, traktörünü ve hayvanlarını satışa çıkarmakta buldu. Bununla birlikte online satış sitelerinde ikinci el hareketliliği oluştu. bedelli askerlik ücretini karşılayabilmek için satışa sunulanlar arasında arsa, ev, iş yeri, otomobil, motosiklet, ticari ve deniz araçları, traktör, çelik jant, bilgisayar, cep telefonu, fotoğraf makinesi, kamera, kol saatinin yanı sıra inek ile at gibi hayvanlar da yer aldı.

 BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

  bedelli askerlik başvurularının ne zaman başlayacağına ilişkin takvim kanun teklifinin yasalaşması sonrası olacak. Kanun teklifi TBMM'den geçtikten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın onayına gönderilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın teklifi onaylamasının akabinde Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlanacak. Resmi Gazete'de yayımlanan teklif artık kanunlaşmış olacak. Resmi Gazete'de başvuruların ne zaman başlayacağına dair tüm bilgiler açıklanacak.

 BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURULARI NEREYE YAPILIR?

 Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşıyorsanız bedelli askerlik başvurunuzu askerlik şubelerine, ülke dışında iseniz konsolosluklara şahsen yapmanız gerekir. bedelli askerlik başvurusu vekaletle veya posta ile yapma şansınız yok. Şahsen yapmalısınız. Başvuru yapan kişiye ödemesi gereken tutar ve ödemenin yapılacağı banka bilgilerini barındıran bir belge verilir. bedelli askerlik yapmak isteyen kişi bu belge ile beraber bankaya gidip ödemeyi gerçekleştirir. Ödemenin yapıldığına dair bir asıl olmak üzere toplam üç nüsha dekontu, bedelli askerlik başvurusunu yaptığı yere götürür.

 YAŞ SINIRI VE ÜCRETİ NEDİR-KAÇ GÜN YAPILACAK?

 Bedelli askerlikte yaş sınırı, 1 Ocak 1994 tarihi de dahil, bu tarihten önce doğanlar olarak belirleniyor. Kanuna göre, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte, her ne sebeple olursa olsun askerlik yapmayıp, 1 Ocak 1994'ten önce doğan bedelli askerlikten yararlanmak isteyen yükümlüler; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvuracak.

 Askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları için başvurularda 15 bin Türk lirası veya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertibl yabancı ülke parasını bir defada ödemeleri ve 21 gün temel askerlik eğitimini yerine getirmeleri gerekecek.

<< Önceki Haber Bedelli askerlik hangi illerde yapılacak? Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER