Beyaz Saray'dan Türkiye'ye F-16 satışı açıklaması

ABD'nin "Türkiye'ye F-16 savaş uçaklarının satışına" dair desteklerinin sürdüğü ifade edildi ancak Beyaz Saray, ABD Kongresi'ne satışla ilgili bilginin ne zaman verileceğini paylaşmadı.

SHABER3.COM

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, ABD yönetiminin Türkiye'ye F-16 savaş uçaklarının satışına dair desteklerinin sürdüğünü söyledi.

Kirby, günlük basın brifinginde Türkiye'ye F-16 satışını değerlendirdi.

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin göreve geldiğinden bu yana bu konuda aynı çizgiyi izlediğini kaydeden Kirby, "Göreve geldiğimizden bu yana bu konuda tutarlı bir politika pozisyonumuz var. İlave F-16'ların satışını ve Türkiye'nin F-16 filosunun modernizasyonunu desteklemeyi sürdürüyoruz" değerlendirmesini yaptı.

TAKVİM BELLİ DEĞİL

Kirby, F-16'ların satışına ilişkin ABD Kongresi'ne ne zaman resmi bildirimde bulunulacağı konusunda ise satış takvimi konusunda net bir tarih ifade edemeyeceğini söyledi.

Türkiye, Ekim 2021'de 40 adet blok-70 F-16 savaş uçağı ile 79 modernizasyon kitini satın almak için ABD'ye niyet mektubunu iletmişti. ABD yönetimi ise bugüne kadarki açıklamalarında Türkiye'ye F-16 satışına destek verdiğini dile getirmiş ancak kongreye ne zaman resmi bildirimde bulunacağı konusunda net ifadelerden kaçınmıştı.
<< Önceki Haber Beyaz Saray'dan Türkiye'ye F-16 satışı açıklaması Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER