Bloomberg'e göre doların gidişatı: 21 yıl önceyi hatırlattılar

Bloomberg'in haberine göre Türk Lirası, geçen hafta da değer kaybederek 1999 yılından beri en uzun süreli haftalık düşüşünü yaşadı.

SHABER3.COM

Dokuz haftadır Türk Lirası'nın (TL) Amerikan Doları'na karşı değer kaybettiği belirtilen Bloomberg haberinde TL'nin mum gibi erimesinde Merkez Bankası'nın (TCMB) 22 Ekim'de verdiği faiz kararının etkili olduğu belirtildi.

TCMB Para Politikası Kurulu politika faizi olan bir haftalık repo faizini yüzde 10,25'te sabit tutmuş, geç likidite penceresi faizini ise yüzde 13,25'ten yüzde 14,75'e yükseltmişti.

Piyasa beklentisi ise politika faizinin yükseltilmesi yönündeydi.

Bloomberg'in haberinde, TCMB'nin kararının ekonomik ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde yatırımcıları endişeye düşürdüğü belirtildi.

"BİR İRADE GÖREMİYORUZ!"

Eylül ayında beklenmedik bir şekilde faiz artıran TCMB'nin bu haftaki kararı, dolar/TL kurunu psikolojik bir seviye olan 8'e yaklaştırdı.

Londra merkezli Aberdeen Varlık Yönetimi şirketinde sabit getirili menkul kıymetler yöneticisi olan Viktor Szabo Bloomberg'e yaptığı açıklama, "Ortada bir irade göremiyoruz. Yıllardır süren politika hataları şimdi de rezerv kaybı ve kur üzerindeki baskı olarak ortaya çıkıyor. TCMB'nin kararı dengeyi kurmak için gerekli olan kredi büyümesinin yavaşlamasına yetkililerin yanaşmadığını gösteriyor." dedi.

Bloomberg haberinde TL'nin yaşadığı son değer kaybının 1999'un anılarını canlandırdığı öne sürüldü; bu yıl yaşanan gelişmeler yüzünden 2001 yılındaki ekonomik kriz meydana gelmişti.

ABD doları yüzde 0,76 değer kazanarak 7,9640 liraya, euro da yüzde 1,61 artarak 9,4200 liraya yükseldi.
ÖNE ÇIKAN HABERLER