Ramazan'da tok tutup susatmıyor

Hem sıcak yaz günlerine hem de uzun saatlere denk gelen oruç, bünyeyi olumsuz etkileyebilir. Beslenme alışkanlıklarımızda önemli değişikliklere yol açan Ramazan ayını daha verimli geçirebilmek için Fatih Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Zeynep Erdem birtakım öneriler veriyor.

Ramazan'da tok tutup susatmıyor

Sahurda  tüketeceğiniz peynir, yumurta protein kaynağımız, domates, salatalık gibi mevsim yeşillikleri sebze kaynağımız, ekmek veya pide ise karbonhidrat kaynağımız, ceviz veya badem tüketerek lif ve yağ kaynağımız sağlanmış olacaktır. Ayrıca tüketebileceğimiz bir porsiyon meyve (tercihen 1 küçük boy muz olabilir) gün boyu açlık hissetmememize yardımcı olur.

Sahurda zeytin tüketmek, tuz içeriği yüksek olduğundan dolayı ertesi gün susamanıza neden olabilir.

Soframızda bulunacak olan bir kase yoğurt, içinde bulunan probiyotikler ile sindirim sistemimizi rahatlatacaktır.

Mide problemi yaşayanlar için yoğurdun veya salataların içine konulacak olan taze nane midenin bir nebze rahatlamasına yardımcı olacak güce sahip.

Sebzelerden enginarı sofranıza ekleyerek karaciğer ve böbrek detoksu yapabilir, kan yağlarınızı düşürebilirsiniz. 

Sahurda yağlı yemekler yerine kahvaltı tercih edin. İftarda ağır ve yağlı yemekler yerine hafif sebze yemekleri veya orta yağlı et yemeklerini tercih edebiliriz. İftarda orucumuzu bir hurmayla açıp mutlaka sıvı besinlerle (çorba, komposto gibi) yemeğe başlamalıyız. Uzun bir dinlenmenin ardından rahatlayan midemize bir anda yemeklerle savaş açmayalım. Laktoz intoleransı olmayan kişilerde sahurda içine 1 çay kaşığı tarçın eklenerek tüketilecek bir bardak sütertesi gün kan şekerinizin regüle olmasına yardımcı olacaktır.  Ağzınıza aldığınız lokmaları az miktarda alın ve yavaş yavaş çiğneyin. Uzun süre açlıktan sonra çok şekerli besinler tüketme isteği oluşur. Ancak şerbetli tatlılar yerine dondurma veya sütlü tatlıları tercih etmek, kalorik açıdan daha tatmin edicidir. Bol su tüketimi vücutta oluşacak ödemi atmaya, uzun süre çalışmayan böbrekleri çalıştırmaya yardımcı olacağı için daha da önem kazanıyor. Yemek yedikten sonra televizyon karşısına geçip oturmak yerine evde bile olsa küçük bir aktivite, hareketlilik sindirime yardımcı olacak, yemek sonrası oluşabilecek olan rehaveti engelleyecektir. İftardan yaklaşık 1-1,5 saat sonra tatlı veya meyve tüketimi midenin hemen şişmesine engel olacaktır. Sahuru yaptıktan sonra hemen yatmak ertesi sabah mide ağrılarına sebep olacağı için sahurdan en az 1 saat sonra uyumak ertesi gün mide problemleri yaşamanıza engel olur. Su ihtiyacımızı karşılamaya yardımcı olmak için kavun, karpuz gibi sulu meyveleri tercih edin. Az şekerli veya şekersiz kompostoları veya hoşafı, asitli içeceklerin yerine tercih edin.

<< Önceki Haber Ramazan'da tok tutup susatmıyor Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER