Myanmar Milli Güreş Takımı için altın gün!

Türk antrenörler tarafından çalıştırılan Myanmar Milli Güreş Takımı'ndan güzel haberler geliyor

Myanmar Milli Güreş Takımı için altın gün!

Bu sene 27.si yapılan Güneydoğu Asya Oyunlarına(SEA GAMES) katılan ve Türk Okulları'nın koordinatörlüğü ile Türk antrenörler tarafından çalıştırılan Myanmar Milli Güreş Takımı sporcuları 3 altın 1 gümüş ve 2 bronz madalya ile başladı.

Her iki yılda bir 11 ülke arasında dönüşümlü olarak gerçekleşen Güneydoğu Asya oyunlarına bu yıl Myanmar evsahipliği yapıyor. 33 spor dalında müsabakaların yapıldığı oyunlarda, Myanmar Milli Güreş Takımı Türk hocalar tarafından çalıştırılıyor. Oyunlara yaklaşık 1,5 yıldır çalışan Myanmarlı güreşçiler, oyunların ilk gününde 2 altın,1 gümüş ve 1 bronz madalya aldılar.

Dün sabah saatlerinde başlayan oyunlarda, güreş de bazı kategorilerde finallere kalan Myanmarlı güreşçi Myint Zin, finalde Kamboçyalı rakibi Dorn Sow'ı yenerek altın madalyayı kazanarak ülkesine tarihi bir ilki yaşattı. Myanmar Güreş Federasyonu Koordinatörü ve Horizon Sport Akademi direktörü Ömer Çelik, çok sevinçli olduklarını ve oyunların diğer günleri için de iddialı olduklarını belirtti. Bayanlar serbest güreş dalında Myanmarlı güreşçi May Thazin Phue rakibi Kamboçyalı Chea Srey Meas ı mağlup ederek altın madalya aldı ve bu da Myanmar için bir ilk oldu. Güreşçilere madalyalarını spor bakanı U Tin Hsan taktı ve onların mutluluğuna ortak oldu.

 Bayan güreşçileri çalıştıran eski Türkiye Milli Güreş Takımı sporcusu ve veteranlar 2011 Dünya şampiyonu İlhan Şenlik,güreşçisi ile gurur duyduğunu ve tarihte böyle bir ilke imza attığı için mutlu olduğunu belirtti. 120 kilo da Myint Zin i çalıştıran eski Türk Milli Takım antrenörü Mustafa Şahin, aldıkları başarıdan dolayı olan mutluluğunu belirtti. Serbest stilde ise eski Milli sporcu Levent Kaleli ile çalışan Myanmarlı güreşçiler oyunların kalanında da altın için iddialı olduklarını söylüyor.

 Oyunlar yarından itibaren diğer dallarda da olmak üzere devam edecek ve ayın 11 inde resmi açılışı başkent Nay Pyi Taw da yapılacak. Oyunlara Brunei, Endonezya, Malezya,Singapur, Doğu Timur, Laos,Vietnam, Kamboçya, TaylandFilipinler ve Myanmar katılıyor.

<< Önceki Haber Myanmar Milli Güreş Takımı için altın gün! Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER