İmsad: sektör 7 ayda yüzde: 0,7 geriledi

Türkiye İMSAD’ın, raporunun 2014 Ağustos verilerine göre, konut satışları 2014 Temmuz ayında yaşanan yüzde 20,2 oranına ulaşan keskin düşüşle birlikte yılın ilk yedi ayında yüzde 9,7 oranında geriledi.

İmsad: sektör 7 ayda yüzde: 0,7 geriledi

Aynı dönemde yeni konut fiyatlarındaki fiyat artışı ise yüzde 5,2 oldu.

Türkiye İMSAD, küresel krizin olumsuz etkilerinin yaşandığı 2009 yılından başlayarak 2014 yılına kadar geçen 4,5 yıllık dönemde İnşaat Malzemesi Maliyetleri,Konut Fiyatları ve Konut Satışları ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Konut fiyatlarının, inşaat malzemesi maliyetlerinden daha fazla arttığına işaret edilen sektör analizinde; kredi faizlerindeki artış ve siyasi istikrar beklentisinin konut fiyatlarını yükselten önemli nedenlerden biri olduğu belirtildi.

İnşaat sektöründeki gerilemeye paralel olarak inşaat malzemeleri alt sektörlerinde de 2014 Haziran ayında üretim azaldı. Son dönemlerde malzeme sektörünün büyümesinde önemli payı olan ihracat artışı durağanlaştı, buna karşın ithalat 10 milyar doların altına düştü. Bu veriler inşaat malzemelerinin, ihracatın ithalatı karşıladığı başlıca sektörlerin başında yer almayı sürdürdüğünü bir kez daha teyit etti.

<< Önceki Haber İmsad: sektör 7 ayda yüzde: 0,7 geriledi Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER