Güney Koreliler, ABD'nin ülkede kuracağı hava savunma sistemine sıcak bakıyor


Güney Kore'da yapılan bir ankette halkın, ABD'nin ülkede Kuzey Kore'ye karşı THAAD (Yüksek İrtifa Terminal Alan Savunması) füze sistemlerini yerleştirilmesine sıcak baktığı bildirildi.

Güney Koreli bir anket şirketi, ABD tarafından Güney Kore'ye kurulacak yeni füze savunma sistemi THAAD'a yönelik halkın tepkisini ölçtü. Anket sonucunda Güney Korelilerin yüzde 67,1'i, Kuzey Kore'ye karşı kurulacak bu yeni sisteme sıcak bakarken yüzde 26,2'sinin ise bu sisteme olumlu yaklaşmadığı bildirildi. Ayrıca olumsuz düşünen katılımcılar kurulacak yeni savunma sistemi nedeniyle Çin ve diğer komşu ülkelerin tepkisiyle karşılaşılacağını düşünüyor. Olumlu düşünen katılımcılar ise Güney Kore'nin güvenliğinin her şeyden önemli olduğunu ifade ettikleri bildirildi.

Ocak ayında nükleer deneme yapan Kuzey Kore, geçen ay uydu fırlatarak tüm dünyada dikkatleri üstüne çekmişti. Bunun ardından Güney Kore ise kendi işadamlarının Kuzey Kore'nin Keasong şehrinde kurduğu endüstri bölgesini kapatma kararı aldı. 2004 yılından bu yana Kuzey Koreli işçilerin Güney Koreli işadamlarının kurduğu fabrikalarda çalışması iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirirken, Kaesong Endüstri Bölgesi'nin kapatılma kararı ise gündeme bomba gibi düşmüştü. ABD söz konusu gelişmelerden sonra, Güney Kore'de Kuzey Kore'ye karşı THAAD füze sistemlerini kuracağını bildirmişti. CİHAN
<< Önceki Haber Güney Koreliler, ABD'nin ülkede kuracağı hava savunma... Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER