Johnson kritik oylamayı kaybetti, İngiltere karıştı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a anlaşmasız Brexit'teki (İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkması) ısrarı ve parlamentoyu tatil yoluyla askıya alması pahalıya patladı.

SHABER3.COM

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, parlamento gündemini muhalefetin belirlemesini sağlayabilecek oylamayı kendi partisinden "isyancı" milletvekillerinin de oylarıyla 328'e 301 kaybetti. 

Johnson yenilgisinin ardından karşı adım olarak erken seçime gidilmesi için önerge sunacak.

Bugün görüşülecek oturumda muhalefet, Başbakan Johnson'ı Brexit tarihini Avrupa Birliği'nden ertelemeyi istemeye zorlayacak bir kanun çıkarmayı deneyecek. 

Kanun tasarısı kabul edilirse Brexit tarihi üçüncü kez değişerek 31 Ekim'den 31 Ocak'a ertelenecek.

JOHNSON PARLAMENTODA ÇOĞUNLUĞU KAYBETTİ

Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti hükümeti dün bir milletvekilinin Liberal Demokrat Parti'ye geçmesiyle parlamentodaki çoğunluğunu da kaybetti. 

Johnson bu milletvekillerinin partiden ihraç edilmesi için işlem başlatılacağını duyurdu.

Avam Kamarası'nın yasama işlemlerini tamamlaması halinde tasarı parlamentonun üst kanadı Lordlar Kamarası'na havale edilecek.

Muhalefet partileri Lordlar Kamarası'ndaki süreci de hızla tamamlayarak tasarıyı cuma akşamı yasalaştırmayı hedefliyor.

BREXIT İÇİN SON TARİH 31 EKİM 2019

İngiltere'de parlamento, daha önce de benzer bir yasa çıkararak ülkenin 29 Mart'ta AB'den ayrılmasının önüne geçmiş, Brexit tarihi 31 Ekim'e ertelenmişti.

Boris Johnson AB ile bir anlaşma olmasa da 31 Ekim tarihinde Brexit'i gerçekleştireceğini söylemişti. İngiltere Başbakanı muhalefetin bunu engellemesinin önüne geçmek için meclisi tatil yoluyla 9 Eylül-14 Ekim tarihleri arasında askıya aldı.

21 MİLLETVEKİLİNİ İHRAÇ ETTİ

Johnson, dün parlamentoda yapılan kritik oylamada muhalefet partileriyle birlikte hareket eden 21 milletvekilini Muhafazakar Parti’nin parlamento grubundan ihraç yoluna gitti. 

İhraç kararı aralarında eski maliye bakanları Philip Hammond ile Ken Clark, eski adalet bakanı David Gauke ve Winston Churchill’in torunu Sir Nicholas Soames’ın da yer aldığı 21 milletvekiline telefonla bildirildi.

Dün bir milletvekilinin Liberal Demokrat Parti’ye geçmesiyle hükümet çoğunluğunu kaybeden Johnson, ihraç kararlarının ardından parlamentoda iyice zayıfladı.
<< Önceki Haber Johnson kritik oylamayı kaybetti, İngiltere karıştı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER