İngiltere'den sürpriz hamle: Silah satışı askıya alındı

ABD Hazine Bakanlığı'nın Türkiye'ye yaptırım kararını açıklamasının ardından, Türkiye'ye silah ambargosu uygulayan Avrupa ülkeleri kervanına Britanya'nın da katılabileceği belirtildi. Financial Times, Britanya hükümetinin Türkiye'ye tüm silah ihracatı izinlerini gözden geçirdiğini yazdı.silah satışını askıya aldı.

SHABER3.COM

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna düzenlediği Barış Pınarı Harekatı'na uluslararası tepkilerin bazısı yaptırım halini alırken, İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times (FT) Britanya hükümetinin Türkiye'ye tüm silah ihracatı izinlerini gözden geçirdiğini duyurdu.


Haberin ardından resmi açıklama geldi.  İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, ''Türkiye'nin kaygılarını anlıyoruz ancak Ankara'nın Suriye'deki adımları pervasızca ve ters tepki yaratacak cinsten'' dedi.

Raab, Suriye'deki harekat nedeniyle Türkiye'ye silah satışının da askıya alındığını söyledi.

Daha önce Çekya, Finladiya, Norveç, İsveç, Hollanda, Fransa ve Almanya'dan Türkiye'ye silah ve mühimmat satışlarının askıya alınması kararı gelmişti.

Ardından Türkiye'ye geçen yıl en çok silah satan ülke konumundaki İtalya silah ambargosu kararına katıldı. İspanya aynı kararı almaya hazırlandığı işaretini vermişti. 
<< Önceki Haber İngiltere'den sürpriz hamle: Silah satışı askıya alındı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER