Mide balonu uygulamasından sonra pipetle bir şey içmeyin


Uzmanlar, mide balonu uygulaması sonrasında beslenme ve egzersiz programlarına dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Doç. Dr. Halil Coşkun, "Mide balonu uygulamasından sonra pipet kullanmayınız. Pipet tek seferde çok hızlı ve fazla sıvı almanıza neden olabilir. Midenizi rahatsız edebilir." uyarısında bulundu.

Uzman Coşkun, mide balonu yönteminin obezite ile mücadelede etkili bir araç olduğuna vurgu yaptı. Bu işlemin kısıtlayıcı prosedür olarak kabul edildiğini belirten Coşkun, "Mideye yerleştirilen balon midede hacim kapladığı için tüketilen besin miktarında azalma olacaktır. Balon sıvı içerdiği için midenizde serbestçe hareket edecektir. Mide balonuyla eskiye oranla besin tüketimi azaldığından daha erken tokluk hissi alınmaya başlanacaktır." ifadelerini kullandı.

HER ÖĞÜNDE PROTEİN İÇERİĞİ YÜKSEK OLMALI

Dr. Coşkun, mide balonu operasyonu geçirmiş kişilerin yapması gerekenleri şöyle sıraladı: "Tüketilecek yiyecek ve içecekleri seçerken protein içeriğinin yüksek olmasına, karbonhidrat ve yağ içeriğinin düşük olmasına, şeker ilavesiz ve şekersiz olmasına özen gösterin.

Yemek sırasında sıvı tüketmeyiniz. Katı ve sıvı gıdaları tüketirken 30 dakika bekleyiniz. Katı ve sıvıyı birlikte tükettiğinizde mide bulantısı, şişkinlik ve yetersiz protein alımına neden olmaktadır.

Üç ana öğün ve 3 ara öğün tüketiniz. Öğün atlamayınız.

Her öğününüzde ilk protein tüketiniz. Meyve tüketiminiz son tercihiniz olmalı.

Yemeklerinizi tüketirken çok çiğneyiniz. 20-30 defa çiğnemek önemlidir.

Yemeklerinizi hızlı tüketmek rahatsız hissetmenize neden olabilir. Yemeklerinizi 20-30 dakikadan önce bitirmeyiniz.

Günlük kafein alımınızı sınırlandırınız. Kafein diüretiktir ve dehidretasyona sebep olabilir. Kahve tüketiminizi günlük 2 fincan ile sınırlandırınız. Daha fazla kahve tüketimi ülsere neden olabilir.

Kafeinsiz kahve tercih edebilirsiniz.

Karbonatlı içeceklerden uzak durunuz. (soda, kola, gazoz gibi gazlı içecekler)

Pipet kullanmayınız. Pipet tek seferde çok hızlı ve fazla sıvı almanıza neden olabilir. Midenizi rahatsız edebilir.

Alkolden kaçınınız. Alkol tüketimi kalori alımının artması ve fazla tüketilmesi durumunda ülsere neden olabilir.

Vitamin ve minerallerinizi doktor kontrolünde düzenli kulanınız."

'DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN'

Coşkun, mide balonu uygulamasını düşünenlerin öncesinde egzersiz yapmalarını tavsiye etti. Operasyon öncesi egzersize başlamanın işleme daha hazır hissedilmesini sağlayacağını açıklayan Oğuz, konuşmasını şöyle tamamladı: "Haftanın 3-4 günü kısa süreli de olsa yürüyüş, yüzme, bisiklet yapabilecek egzersizler olabilir. Mide balonu operasyonu geçiren kişilere önerilerim. Erken dönem egzersizde ilk gün tamamen yatarak geçirmek zorunda değilsiniz. Evinizin içinde koridorda yürüyüşlere başlayabilirsiniz. Kan dolaşımını sağlamak pıhtı oluşumunu önlemek için bacaklarınıza 15-30 dakika esneme hareketleri yapabilirsiniz. Mide balonu işlemi sonrası uzun dönem egzersizde ise İlk haftalarda yürüyüşle başladıktan sonra sabit bisiklet veya koşu bandında tempolu yürüyüşlere geçebilirsiniz. Egzersiz yaparken acı hissediyorsanız bırakınız. Kilo verdikçe daha rahat hareket edeceğiniz için egzersiz süreniz başlangıçta az olsa da zamanla arttırabileceksiniz. Dengeli egzersiz programı; esneklik, güçlendirme, aerobik kondisyondan oluşmalıdır."


CİHAN
<< Önceki Haber Mide balonu uygulamasından sonra pipetle bir şey içmeyin Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER