Para muslukları kesilen yandaş vakıflar AKP'li ilçe belediyelere yamandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni (İBB) kaybeden AKP, kendisine yakın vakıf ve derneklere belediye bütçesinden aktardığı kaynak kesilince yeni arayışlar içerisine girdi. İBB musluğu kesilen dernek ve vakıfların imdadına AKP’li ilçe belediyeleri yetişti.

SHABER3.COM

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatı ile aralarında Ensar, TÜRGEV ve TÜGVA’nın da bulunduğu dernek ve vakıflarla daha önceki dönemde imzalanan toplam 357 milyon liralık protokolün feshedilmesinin ardından AKP’li ilçe belediyeleri devreye girdi.

İstanbul’un AKP’li Güngören Belediyesi Başkanı Bünyamin Demir’e, belediye meclisi ortak hizmet protokolü imzalama yetkisi verildi.

AKP’Lİ BAŞKANA 500 BİN LİRALIK YETKİ
Güngören Belediye Meclisi 4 Eylül tarihli oturumunda bu konuda dikkat çeken bir karar alınarak Belediye Başkanı Bünyamin Demir’e yıllık toplam maliyeti 500 bin TL’yi aşmamak üzere kuruluşlarla ortak hizmet protokolü imzalama yetkisi verildi.

Güngören Belediye Meclisi Hukuk Komisyonu’nun “protokol imzalanması” konulu raporunda, ilçe halkına yönelik düzenlenecek sosyal, kültürel amaçlı, milli ve ortak değerlerin öğretilmesini hedefleyen eğitim, sağlık, spor, kültür, görsel sanatlar gibi faaliyet ve hizmetlere yönelik projelerin hayata geçirilmesi için 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 75. maddesinde belirtilen kuruluşlarla ortak hizmet projeleri düzenlenmesi ve bu konuda tüm iş ve işlemlerin ifası, protokollerin imzalanması, bu protokollerin tamamının belediyeye maliyeti toplam 500 bin TL’yi aşmamak üzere ve bir yıl süre ile protokollerin imzalanması konusunda belediye başkanı Bünyamin Demir’e yetki verilmesi uygun görüldü. Komisyon raporu meclis oturumunda oy çokluğu ile kabul edildi.

CHP KARŞI ÇIKTI
Meclis’te oy çokluğu ile kabul edilen karara CHP grubu red oyu kullandı. Oturumda söz alan CHP’li Meclis Üyesi Ali Şar, bu karar ile Güngören’in vergilerinin, kaynaklarının bir tercih yapılarak bazı kurum ve kuruluşlarla paylaşıldığına dikkat çekti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bir süre önce büyükşehrin dernek ve vakıflarla imzaladığı 357 milyon liralık protokolü iptal ettiğini hatırlatan Şar “ Bu kaynaklar artık İstanbul halkına iade edilecek. Sayın başkanımızın bir sözü var ‘kişiye, gruplara, derneklere, cemaatlere hizmet işi bitti. İstanbullulara hizmet dönemi başladı.’ Biz de bu protokolleri gerçekleştirmeyelim bu kaynakları Güngören halkına biz Güngören Belediyesi olarak sağlayalım” çağrısı yaptı. Ancak teklif AKP grubunun oyları ile kabul edildi.
<< Önceki Haber Para muslukları kesilen yandaş vakıflar AKP'li ilçe... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER