Susturulma sırası TV 10'da!

Polis, OHAL kapsamında kapatılma kararı verilen kanallar arasında bulunan TV 10'u mühürlemek için binaya geldi. Alevi örgütleri geceden buyana binda nöbet tutuyor.

Polis canlı yayını bastı, yayın kesildi


OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile son olarak 20 televizyon kanalı ve radyonun kapatılmasına karar verilmişti. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) kararıyla İMC TV, Hayatın Sesi, Özgür Radyo ve TV 10 gibi kanalların internet sitelerine de erişim engellenmişti. Dün İMC TV, Hayatın Sesi, Özgür Radyo binaları mühürlenmişti. 

KARARTMA SIRASI TV 10'DA!

Polis, dün gece TV 10'u mühürlemek üzere binaya geldiği sırada, Alevi dernek üyeleri, sanatçılar ve Alevi dedelerinin oturma eylemiyle karşılaştı. Alevi dedeleri kanallarını terk etmeyecekleri ifade ettiler.

TV10'a polis ve maliye ekipleri tarafından bugün ikinci baskın yapıldı. Baskının binayı mühürlemek amacıyla yapıldığı bildirildi. Sabah saatlerinde tekrar binaya gelen polis ekipleri ve iki TRT görevlisi, içeride sayım yapılarak kanalın malzemelerinin götüreleceğini söyledi. Bunun üzerine çalışanlar ve Alevi dernek yöneticilerin tepkisiyle karşılaştı. Reji odasına gelen polis ile eylemdekiler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Binanın önüne çok sayıda çevik kuvvet konuşlandırıldı. 

"İKİNCİ KERBELA MI YAPMAK İSTİYORSUNUZ?"

Kanalı mühürlemek üzere binaya gelen polislere, tepki gösteren Alevi dernek yöneticileri "Dün mühürlemeyeceğinizi söylediniz. Darbecileri bırakıp, Muharrem ayında Alevilerin sesini kısıyorsunuz. Yeni bir Kerbela mı yapmaya çalışıyorsunuz" sözleriyle tepki gösterdi. TV 10 binasında kaptmaya karşı sürdürülen eylem devam ediyor.

15 Temmuz'dan beri 10'larca gazete tv ve radyo kapatıldı

OHAL kararlarıyla daha önce aralarında Bugün, Meydan, Özgür Düşünce, Taraf, Yarına Bakış, Zaman’ın da olduğu 45 gazete, aralarında Bugün, Can Erzincan, Samanyolu’nun da olduğu 16 Televizyon kanalı; Nokta, Sızıntı, Aksiyon’un da olduğu 15 dergi, Cihan Haber Ajansı’nın da olduğu 3 ajans; 23 radyo ve 29 yayınevi kapatıldı.

<< Önceki Haber Susturulma sırası TV 10'da! Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER