AB gözden çıkarıldı, yeni rota Şanghay 5’lisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin Şanghay 5’lisi içinde yer alması gerektiğini söyledi.

Erdoğan: Bana diktatör miktatör demişler

Pakistan ve Özbekistan ziyaretinden dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Türkiye bir defa kendini rahat hissetmeli. ‘Benim için varsa yoksa AB' dememeli. Kanaatim bu. Mesela Şanghay 5'lisinde Türkiye niye olmasın” diyen Erdoğan "Türkiye’nin Şanghay 5’lisi içinde yer alması, çok daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Şanghay 5'lisi içinde yer alması önerisini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile paylaştığını söyledi. Putin'in yanıt olarak "Bunu değerlendiriyoruz” ifadesini kullandığını aktardı.

Avrupa Birliği'ni eleştiren Erdoğan "AB Türkiye'yi tam 53 yıldır oyalıyor. İlklerdeniz ama 53 yıldır oyalanıyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Latin Amerika ülkelerine vize serbestisi var ama Türkiye'yi hâlâ oyalayıp duruyorlar. Yıl sonuna kadar sabredelim, oldu oldu yoksa biz bu geri kabulü falan, bu dosyayı kapatalım” ifadelerinde bulundu. Erdoğan Avrupa Birliği'nin haziran ayında 3 milyar euro ödeme taahhüdünü yerine getirmediğini belirtti.

1996 yılında 5 ülke tarafından kurulan Şanghay 5'lisi içinde Çin, Rusya, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan yer alıyor. Hindistan ve Pakistan üyelik sürecinde bulunurken Moğolistan, İran, Afganistan ve Belarus gözlemci statüsü taşıyor.

(DW)
<< Önceki Haber AB gözden çıkarıldı, yeni rota Şanghay 5’lisi Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER