AYM kararına rağmen Cumartesi Anneleri yine gözaltına alındı

AYM'nin iki kez 'hak ihlali' kararına rağmen Galatasaray Meydanı'na çıkmak isteyen Cumartesi Anneleri, ters kelepçe ile gözaltına alındı. Gözaltında kaybedilen oğlunun akıbetini soran Cumartesi Anneleri'nden Hanife Yıldız, "Ben evladımı size vermişim, evladımı istiyorum" diyerek, polislere seslendi.

SHABER3.COM

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) iki kez 'hak ihlali' kararına rağmen gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talep etmek için 964. Hafta buluşmasında Galatasaray Meydanı'na çıkmak isteyen Cumartesi Anneleri/İnsanları gözaltına alındı.

Polis ablukası sonrası 23 Şubat 1995’te gözaltında kaybedilen 19 yaşındaki Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, "Ben evladımı size vermişim, evladımı istiyorum" diyerek, polislere seslendi.

AYM, HAK İHLALİ KARARI VERMİŞTİ

Cumartesi Anneleri/İnsanları'ndan Maside Ocak, 700. haftadaki (25 Ağustos 2018) polis saldırısını Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) taşıdı.

Maside Ocak başvurusunda "24 yıldır süren etkinliğin barışçıl bir şekilde yapıldığını, yasaklamaya ilişkin herhangi bir tebligat yapılmadığını ve bunun yanı sıra kolluk gücünün orantısız güç kullanarak toplantıyı dağıttığını, müdahale ve gözaltı sırasında yaralandığını belirterek kötü muamele yasağı ile toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğini" dile getirdi.

Yüksek mahkeme "kötü muamele" iddiasını reddederken, Anayasa'nın 34. maddesinde düzenlenen toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine hükmetti. Maside Ocak'a 13 bin 500 TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Karar oy çokluğuyla çıktı. Karara karşı oy kullanan tek isim ise İçişleri Bakanı yardımcısı iken AYM üyeliğine atanan Muhterem İnce oldu.

İKİNCİ KEZ HAK İHLALİ KARARI

Ayrıca AYM, Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eylemine yönelik polis saldırısına ilişkin bir hak ihlali kararı daha verdi. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri'nin başvurusunda yüksek mahkeme toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine oybirliğiyle hükmetti.

AYM, kötü muamele yasağının ihlal edildiğine ilişkin iddianın ise 'açıkça dayanaktan yoksun olması' nedeniyle kabul edilemez buldu.
<< Önceki Haber AYM kararına rağmen Cumartesi Anneleri yine gözaltına... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER