Putin'i Türkiye endişesi sardı!

Putin’den Ukrayna’ya uyarı: Türk ürünlerine karşı tedbir almak zorundayız...

Putin'i Türkiye endişesi sardı!

  • Putin, Türkiye ürünlerinin Rusya pazarında olumsuz bir etki oluşturabileceği endişesini dile getirdi. 
  • Rus Lider ek tedbir sinyali verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın Avrupa Birliği ile imzalayacağı serbest ticaret anlaşmasının Rusya ile ticari ilişkileri olumsuz etkileyeceğini söyledi. Rus lidere göre Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinin Ukrayna’ya göndereceği ürünler yeniden ihraç edilerek Rusya pazarında olumsuz bir etki oluşturabilir. Yerel üreticiyi korumak için de Moskova, ek tedbirler almak zorunda kalacak.

APEC zirvesi çerçevesinde Bali’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Putin, “Ukraynalı meslektaşlarımız ciddi karar almadan önce bizimle anlaşmalarını arzu ediyoruz. Ukrayna-AB ile ticaretini artırması durumunda Avrupa ve Türkiye’den gelen ürünler Ukrayna üzerinden Rusya’ya yeniden ihraç edilecek. Bizim de buna karşı sıkı gümrük tedbirleri almamız gerekecek.” uyarısında bulundu. 

Koruyucu olarak alınacak tedbirlerin Dünya Ticaret Örgütü kuralları ile uygun olacağını hatırlatan Rus lider, Moskova-Kiev arasındaki siyasi ilişkilerin ticari ilişkilerin dışında olduğunu kaydetti.

Ukrayna ile siyasi herhangi bir sorun yaşanmayacağından emin olduğunu belirten Putin, tamamı ile ayrıştırmanın imkansız olduğunu, böyle bir hareketin bir yerde kesişme riski olduğunu da söyledi.

Ukrayna ve Moldova başta olmak üzere bir kısım Doğu Avrupa ülkeleri Litvanya’nın başkenti Vilnius’da Kasım ayında düzenlenecek zirvede AB ile serbest ticaret anlaşması imzalamaya hazırlanıyor. 

Rusya, bölge ülkelerini Belarus ve Kazakistan’la birlikte oluşturduğu Gümrük Birliği’ne davet ederken, Moskova’da yetkililer bölge ülkeleri için AB ile imzalayacakları anlaşmayı “intihar” olarak değerlendiriyor.

CİHAN

<< Önceki Haber Putin'i Türkiye endişesi sardı! Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER