Nobel Fizik Ödülü, Higgs parçacığına verildi

2013 Nobel Fizik Ödülü İngiliz fizikçi Peter Higgs ve Belçikalı fizikçi Francois Englert kazandı

Nobel Fizik Ödülü, Higgs parçacığına verildi

 Söz konusu fizikçilerin Higgs Bozonu olarak bilinen temel maddelerin nasıl bir araya gelerek yıldızların ve galaksileri oluşumunda etkili olduğunun anlaşılmasında anahtar görevi gören keşifleri dolayısıyla ödüle layık görüldükleri açıklandı. Nobel Komitesi, ödülün açıklanmasının akabinde yayınladığı basın bildirisinde söz konusu bilim adamlarının 1964 yılında yayınladıkları çalışma dolayısıyla ödüle layık görüldükleri ifade edildi. Açıklamada ayrıca 2012 yılında CERN laboratuvarlarında yapılan deneylerin de söz konusu bilim insanlarının keşiflerini doğruladığı vurgulandı.

Peter Higgs ve Francois Englert 8 milyon İsveç Kronu (920 bin Euro) değerindeki ödülü de paylaşacaklar.

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi'de ödülle ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Higgs ve Englert'in 2013 Nobel Fizik Ödülü'nü kazanmalarını sağlayan teorilerinin dünyanın nasıl yapıldığının açıklanmasında büyük bir öneme sahip olduğu kaydedildi.

1901 yılından bu yana verilen Nobel Fizik Ödülü bugüne kadar sadece 47 kez sadece bir fizikçiye layık görüldü. Ödül çoğu zaman 2 ya da 3 fizikçiye birden verildi. Bu arada bugüne kadar 2 kadın fizikçi bu ödüle layık görülürken John Baarden bu ödülü 2 kez alan tek fizikçi oldu.

CİHAN
<< Önceki Haber Nobel Fizik Ödülü, Higgs parçacığına verildi Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER