Ekmeğe yeni zam göründü

Fırıncıların 250 gram ekmeğin 1,75 TL'ye çıkarılmasını talep etti. İstanbul Ticaret Odası zamma onay vermedi. Fırıncılar maliyetlerinin maliyetlerinin yüzde 30 arttığını belirterek ekimde yeniden zam talep edecek.

SHABER3.COM

Un, maya, doğalgaz, elektrik ve yakıt gibi giderleri 2019’un ilk 9 ayında yüzde 30 zamlanan fırıncılar, bu maliyetleri karşılayamayarak ya kepenk indirmeye ya da işletmesini devretmeye başladı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) 12 No’lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir, 10 Ağustos’ta İTO meclisine sundukları ekmek zammı taleplerinin dün düzenlenen toplantıda reddedildiğini kaydetti.  

"250 GRAM EKMEĞİN FİYATI 1,75 TL OLSUN"

Fırıncılar 200 gram ekmeğin 1,40 TL'den, 250 gram ekmeğin de 1,75 TL’den satılmasını  talep ediyoruz. 

Bir ay sonra yeniden zam teklifi sunacaklarını belirten Demir, “Doğalgaz ve elektriğe gelen zamlar bizi daha da zorlamaya başladı. Gelecek ay, zam teklifimizi daha gerekçeli olarak sunacağız.” diye konuştu.

2015’ten önce 50 kiloluk bir çuval unun 55 lira iken 250 gram ekmeğin 1,25 liraya satıldığına dikkati çeken Demir, “Bugün 50 kiloluk bir çuval un 110 TL’ye çıktı, ancak 250 gram ekmek 1,5 TL’den satılıyor. Yalnızca undaki artışlar bile durumun vahametini görmek için yeterli." dedi. 

Demir, un, maya, doğalgaz, elektrik ve yakıt gibi giderlerin 2019’un ilk 9 ayında yüzde 30 arttığını kaydetti.

100 FIRIN KEPENK KAPATTI

Cumhuriyet'in haberine göre Ekmek Sanayii İşverenler Sendikası Genel Başkanı avukat Çetin Keçeli, yalnızca 2019 genelinde İstanbul’da yaklaşık 100 fırının maliyetlerini karşılayamayarak kapandığını ifade etti. 

Fırının kapasitesine göre değişmekle birlikte bir ekmeğin ortalama maliyetinin 1,75 TL olduğunu belirten Keçeli, “Yalnızca doğalgaza ardı ardına gelen zamlar bu girdinin yüzde 30’u aşmasına sebep oldu. Un ve maya yüzde 25, yakıt yüzde 24 ve elektrik yüzde 22 zamlandı.” dedi. 

Maliyetlerin yüzde 30 arttığını belirten fırıncılar ekim ayında ekmeğe zam yapılmasını istiyor.

FIRINCILAR 20 EYLÜL'DE TOPLANTI YAPACAK

Keçeli, iki farklı gramajın tüketiciyi yanıltabildiğine işaret ederek, “Tek gramaj olsun.” teklifinde bulundu. Ayrıca ülke genelindeki tüm fırıncılar, 20 Eylül’den sonra hem maliyetlerindeki artışı hem zam tekliflerini konuşmak için bir araya gelecek. 

Bu toplantılarla tüm illerdeki şube başkanlarını bir araya getireceklerini belirten Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, “Bir değişiklik olmazsa yılbaşına kadar zam teklifimiz olmayacak.” diye konuştu.
<< Önceki Haber Ekmeğe yeni zam göründü Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER