ASELSAN halka arz edilecek!

ASELSAN Genel Müdürü Cengiz Ergeneman halka arz oranını açıkladı...

ASELSAN halka arz edilecek!

ASELSAN Genel Müdürü Cengiz Ergeneman, şirketin hisselerinin ikincil halka arzı konusunda çalışmaların sürdüğünü belirterek,  "İkincil halka arzda, oranı yüzde 15 olarak düşünüyoruz" dedi.

Ergeneman, ASELSAN ile Kazakistan Engineering şirketinin ortaklaşa kurduğu fabrikanın açılışı için geldiği Astana'da açıklama yaptı. Cengiz Ergeneman, yurt dışına satışların artması ve yeni yatırımların hayata geçirilmesi için işletme sermayesine ihtiyaç duyduklarını, bunun için de ikincil halka arz çalışmasını başlattıklarını söyledi.

2014 yılı Mart- Mayıs arasında piyasaya arzın gerçekleşmesini öngördüklerini anlatan Ergeneman, bu arada borsayla ilgili gerekli izinleri alacaklarını, ikincil halka arzda miktar ve kesin tarihi belirlemek için ise iki genel kurul toplantısı yapacaklarını belirtti.

İkincil halka arzda, oranı yüzde 15 olarak düşündüklerini ifade eden Ergeneman, "Bu artı, eksi 5 olabilir. Burada piyasa şartlarına bakacağız, 'ne kadar arz edeceğiz, nasıl yapacağız', bunu aracı kurumlarla yapacağımız görüşmeler sonucunda ayarlayacağız" diye konuştu.

Merrill Lynch'in, ASELSAN'ın ikincil halka arzına danışmanlık talebinden Çin füze ihalesi nedeniyle çekilmesini de değerlendiren Ergeneman, şunları kaydetti:

"Merrill Lynch'in, tek taraflı açıklama yapıp çekilmesi bizi şaşırttı. Çünkü bir konsorsiyum kurulmuş, bunun bir lideri var. O taraftan bir açıklama gelmesi gerekiyordu bize. Merrill Lynch'in doğrudan basına değil de konsorsiyum lideri vasıtasıyla bize açıklama yapmasını bekliyorduk. Burada önemli olan nokta şu: Sanki biz sadece Merrill Lynch ile çalışıyoruz, başka kimse yok gibi bir hava yaratılmak istendi, bu doğru değil. Merrill Lynch özel bir durumu olduğu için çekildi. Bunların bir üst kuruluşu varmış, orada bir değerlendirme yapılmış, bu programdan çekilmeleri istenmiş. Merrill Lynch de  istemeye istemeye çekildi."

Ergeneman, halen şirketin hisselerinin ikincil halka arzı konusunda Garanti Yatırım-Goldman Sachs konsorsiyumu ile görüşmelerin sürdüğünü bildirdi. 

Halka arzın ardından şirketin planlarına da değinen Ergeneman, "Önceliklerimiz Gölbaşı'ndaki yatırımımızı tamamlamak, ihracatımızı artırmak.  Bir de Temelli'ye yakın organize sanayi bölgesinde 400 dönümlük yeni bir arazi aldık. Hava savunma programlarımızı, bunların testleri ve üretimini burada yapacağız" dedi.

Ergeneman, yaklaşık 200 milyon dolarlık yatırım yapılan Gölbaşı'ndaki Radar ve Elektronik Harp Sistemleri Tesisi inşaatının 2014'ün Şubat ayında bitirileceğini,  mart ayında da tesislerin açılışının yapılacağını kaydetti.

ASELSAN olarak yıl sonunda 1 milyar dolar ciro hedeflediklerini anlatan Ergeneman, 2014 yılında ise bu rakamı yüzde 15 artırarak 1 milyar 150 milyon dolara yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi. Bunu gerçekleştirmek için iki konuya ağırlık vereceklerini ifade eden Ergeneman, şöyle devam etti:

"Birincisi ihracatı artıracağız. İkincisi de sivil alanlara daha çok açılmayı planlıyoruz. Sivil alanlarda 4G projeleri var. Telekomünikasyon alanında dışarıya oldukça fazla para ödüyoruz. Bu konuda bütün teçhizat dışarıdan geliyor. Baz istasyonlarını burada tasarlayıp üreterek kazanç sağlayabiliriz. Bunları üretirsek komşu ülkelere de satma olanağımız olur. Telekomünikasyonda artık dışarıdan mal alan değil satan konuma gelmeyi amaçlıyoruz.

Bir de raylı ulaşımda akıllı yer sistemleri üzerinde çalışıyoruz.  Artık bütün gücü bir lokomotifle bir üniteye bağlamıyorlar, bunu motorlarla bütün vagonlara dağtıyorlar. Motorlar da belirli bir koordinasyon içinde bilgisayar yardımıyla çalıştırılıyor. Böyle bir işi ASELSAN olarak yapmayı istiyoruz. Bunlar askeri üretim dışında olacağı için belki buralarda ortak şirketleşme yoluna gidebiliriz. Bu konuyla ilgili başka taraflarla veya bir platformcu ile çalışabiliriz. Biz bu sistemleri yaparız, onlar da vagonları yapar birlikte satarız."

Ergeneman, önümüzdeki yıl karlılık beklentilerinde bir problem olmadığını da belirterek, "Ancak yaptığımız yatırımdan dolayı harcamalarımıza göre karın şirket içinde kalması, belki karın bedelsiz hisse senedi olarak dağıtılması yönüne gidilebilir. Buna, yönetim kurulunun teklifiyle genel kurul karar verecek" diye konuştu.

Genel Müdür Ergeneman, dünyanın en iyi savunma sanayi şirketleri arasında ASELSAN'ın 74. sırada yer aldığını anımsatarak, hedeflerinin öncelikle ilk 50 arasına girmek olduğunu sözlerine ekledi.

AA
<< Önceki Haber ASELSAN halka arz edilecek! Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER