Hizmet demokratik ülkelerde politik olarak daha çok ses çıkarmalı!

Leeds Beckett Üniversitesi’nden emekli sosyoloji profesörü Max Farrar'dan Hizmet Hareketi ile ilgili önemli tespitler...

SHABER3.COM

İngilteredeki Hizmet Araştırmaları Merkezi (Center of Hizmet Studies), YouTube kanalında “Encounters with Hizmet” mülakat serisini devam ettiriyor. 

Son mülakat Profesör Max Farrar ile yapıldı. 

Leeds Beckett Üniversitesi’nden emekli olan sosyoloji profesörü Max Farrar, 10 yıldan uzun suredir Hizmet Hareketi’ni takip ediyor. Farrar danışmanlık seviyesinde destek de veriyor.


PROFESÖR FARRAR'IN HİZMET HAREKETİ'NE DAİR TESPİTLERİNDEN SATIR BAŞLARI:

* Hizmet Hareketi'nden insanlarla ilk karşılaşmamda son derece kibar, çekici, eğitimli ve zeki olmaları dikkatimi çekti. 

*Hareketin üyelerinin moderniteyle ilişkisi, akla ve bilime açık olması, toplumu dönüştüren bir rolünün olması gibi yönleriyle diğer pek çok Müslümandan farklı olduğunu düşünüyorum. 

*Ben agresif biraz da militan sol geleneğe mensup bir aktivisttim. Hizmetten insanlarla zaman geçirdikçe, zaten evlenip çocuğa karışınca dizginlemeye başladığım bu tarafımı, daha çok barış ve diyalog eksenli hareket ederek kanalize ettiğimi hissettim. 

*Hizmet’in ortaya koyduğu model, İngilizlerin birlikte yasarken kendilerini emniyette hissedeceği; şiddet taraftarı Selefi ve radikal grupların eylem ve söylemlerine karşı da panzehir mahiyeti taşıyan bir İslam modeli. 

*Darbenin Gülen ve Hizmet insanlarının dünya görüsünde yeri olmadığını biliyorum. Türkiye hükûmetinin islediği insan hakları ihlallerinin, yargıyı kontrol etmesinin, sessiz çoğunluğun tamamen karşısındayım.

HİZMET HAREKETİ ENTELEKTÜEL VE EKONOMİK DİNAMİKLERE SAHİP

*Hizmet hareketinin Türkiye dışında yeni diasporalar oluşturması için gereken altyapı zaten vardı. Bunun için gereken manevi, entelektüel ve de ekonomik dinamiklere de sahip olduklarına inanıyorum.

*Hizmet’in İngiltere’de ve Brezilya’da faaliyetlerine hala olduğu gibi devam ettiğini gördüm, bu da mağlubiyet psikolojisine düşmediklerini gösteriyor.

*Hareketin yayınlarını ve etkinliklerini takip ediyorum. Ciddi bir emek urunu ve içerik olarak da çok kaliteli buluyorum. 

*Ancak diğer siyasi ve sivil toplum kuruluşları ile ittifak halinde ve daha şiddetli bir lobi faaliyetine girmesi gerektiğini düşünüyorum.
<< Önceki Haber Hizmet demokratik ülkelerde politik olarak daha çok ses... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER