Kanun çıkmadan suç sayıldı!

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile müttefiği Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) sosyal medyayı sansürlemeye dönük kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gelmeden uygulanmaya başlandı!

SHABER3.COM

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) sermaye piyasası düzenlemelerine aykırı olarak gerçekleştirilen açığa satış işlemlerine dair yapılan incelemeler sonucunda, 7 aracı kurum ve 18 yatırımcıya toplam 16.7 milyon lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi. 

SPK'dan yapılan açıklamada; Facebook, Twitter, WhatsApp ve Telegram gibi uygulamalarda gruplarda paylaşılan bilgilerin "yatırım tavsiyesi" kabul edildiği ve bu çerçevede para cezası verildiği belirtildi.

"FACEBOOK, TWİTTER, WHATSAPP, TELEGRAM V.B. UYGULAMALARDA OLUŞTURULAN..."

SPK açıklamasında şu ifadeler yer aldı: "Söz konusu gözetim ve denetim faaliyetleri neticesinde Telegram v.b. uygulamalarda oluşturulan üyelik bazlı kapalı gruplar üzerinden yapılan işlemlerde 6362 sayılı SPKn’nun 107/1 maddesinde sayılan fiilleri işlediğine dair makul şüphe bulunan şahıslar hakkında sermaye piyasası mevzuatı uyarınca 14.07.2020 tarihinden başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verildiği, Facebook, Twitter gibi sosyal medya mecraları ile Whatsapp, Telegram v.b. uygulamalarda oluşturulan üyelik bazlı gruplar üzerinden yatırımcıların yönlendirilerek mağdur edilmeye çalışıldığı ve söz konusu gruplara üye olan yatırımcıların bu grupları yönlendiren kişiler tarafından işlenen suçlara iştirak kapsamında sorumluluklarının doğabileceği,

SOSYAL MEDYADAKİ İFADELERİ SUÇ SAYILDI!

25.02.2020 tarihinden sonra sermaye piyasası düzenlemelerine aykırı şekilde gerçekleştirilen açığa satış işlemlerinde sorumluluğu tespit edilenler hakkında, aynı tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7222 sayılı Kanun’un 36 ncı maddesi ile değiştirilen 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 103'üncü maddesinin birinci fıkrası hükmünde öngörülen cezai yaptırımların uygulanacağı, hususlarının yatırımcılara hatırlatılmasında fayda görülmektedir.

Diğer taraftan; sermaye piyasası düzenlemelerine aykırı olarak gerçekleştirilen açığa satış işlemlerine ilişkin yapılan incelemeler sonucunda, Kurulumuz tarafından 7 aracı kurum ve 18 yatırımcıya toplam 16.711.762 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir."
<< Önceki Haber Kanun çıkmadan suç sayıldı! Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER