Mansur Yavaş, Melih Gökçek'in yaptırdığı 'eseri' açıkladı: 'Şişme Dinocan'

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısı, AKP’li meclis üyeleri salondan ayrıldığı için ertelendi. Toplantının sabote edildiğini söyleyen ABB Başkanı Mansur Yavaş, “Yalanlarının ortaya çıkmasından korkuyorlar. Yanıtlarımı tüm Türkiye’nin duymasını sağlayacağım” dedi. Melih Gökçek dönemine ilişkin ayrıntılı bilgiler veren Yavaş, "Bize heykel belediyeciliği yapıyor diyenler, kentin dört bir tarafında heykel yapıyor. Gökçek döneminde yapılan bu eserin adı 'Şişme Dinocan'. Bunun Ankara halkının tarihi ve kültürüyle ne alakası var?" dedi.

SHABER3.COM

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Meclisi’nin Aralık ayı ilk toplantısı, ABB Meclisi’nin AKP’li üyeleri salondan ayrılınca yeter sayı olmadığı gerekçesiyle ertelendi.

Salondan ayrılan üyelere tepki gösteren ABB Başkanı Mansur Yavaş, “Faaliyet raporunun görüşüldüğü toplantıda da aynısını yaptınız. Yanıtlarımızı Ankara halkı duymasın diye toplantıyı sabaha kadar uzattınız” dedi.

Yeter sayı olmadığı için ertelenen toplantıda sunum yapacağını daha önce açıkladığını anımsatan Yavaş, “Toplantıyı sabote ettiler. Yalanlarının ortaya çıkmasından korkuyorlar” diye konuştu.

AKP ve MHP’li meclis üyelerinin, “Çoğunluğa dayanarak bir şeyler yaptıklarını” savunan Yavaş, “Bu toplantının da yapılmasını istemiyorlar. Ama sunumumu tüm Türkiye’nin duymasını sağlayacağım” ifadelerini kullandı.


GÖKÇEK DÖNEMİNİN 'PROJELERİNİ' TEK TEK ANLATTI

AKP ve MHP’li meclis üyelerinin, “Çoğunluğa dayanarak bir şeyler yaptıklarını” savunan Yavaş, “Bu toplantının da yapılmasını istemiyorlar. Ama sunumumu tüm Türkiye’nin duymasını sağlayacağım” ifadelerini kullandı. Yavaş, ABB Meclis Toplantısı’nda okuyamadığını sunumunu, ayrı bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı.

Yavaş’ın sunumunun en çarpıcı bölümlerinden biri de Ankapark ile ilgili bölüm oldu. Ankapark’a ilişkin yürütülen bilirkişi incelemesinin tamamlandığını bildiren Yavaş, “Bilirkişi çalışması yapılan sürede elektrik borcu da dahil belirlenen zarar 111 milyon TL” dedi.

Yavaş açıklamasında, "Bize heykel belediyeciliği yapıyor diyenler, kentin dört bir tarafında heykel yapıyor. Gökçek döneminde yapılan bu eserin adı 'Şişme Dinocan'. Murat Bey bu yayını izliyorsunuz biliyorum. Bunun Ankara halkının tarihi ve kültürüyle ne alakası var" ifadelerini kullandı.

Ankapark dosyasının kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacağını ifade eden Yavaş’ın konuşmasının satır başları şöyle:

ASRIN YOLSUZLUĞU ANKAPARK

Ankapark’ın daha fazla zarar yaratmaması için bilirkişi tespiti yaptırdık. Ankapark için herhangi bir kira öngörmemişler. Kirayı, bilet gelirlerinin yüzde 3’ü olarak belirlemişler. Teslim edilen malın teminatı yok, sigortası yok. Savcılığa vereceğiz. Ankapark sadece Ankara’ya değil, Türkiye’ye atılan bir kazıktır. Bu asrın yolsuzluğuna kim sahip çıkıyorsa o vebalin ortağıdır.

HEYKEL BELEDİYECİLİĞİ

Gökkuşağı, Samanyolu projeleri, hepsi çöplük. Bizden bunları bekliyorlar. Çubuk Barajı’nda yapılmış ahşap heykellerle dalga geçiyorlar. Yirmi yıldır belediye bünyesinde çalışan bir sanatkar yaptı bunları. Maaşı dışında beş kuruş para almadı. Kendileri Çin’den heykel getirdiği için bizden de onu bekliyorlar ama biz bunu yapmadık. Covid-19 salgınında yaşamını yitiren sağlık çalışanları için anıt yarışması düzenleyeceğimizi açıkladık. Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve diğer meslek odalarından jüri istedik. Bir de Cumhuriyet’in 100’üncü yılı için bir anıt yapmayı planlıyoruz. Bunlar için harcamayı düşündüğümüz parayla, ‘Heykel belediyeciliği’ diye dalga geçtiler.

SANAT DEYİNCE PLASTİK HEYKEL ANLIYORLAR

Gökçek döneminde yapılan metal robot heykelinin güncel değeri 2,1 milyon TL. Toplam 17 milyon TL harcanan heykeller var. Işıklı palmiye heykeline 400 bin TL vermişler. 2013 yılında 360 bin TL’ye kol saati heykeli alınmış. Bizi heykel belediyeciliğiyle suçlayanlara soruyorum, ‘Heykel belediyeciliğini yapan kim?’… Sanat deyince plastik, şişme heykelleri anlıyorlar.

AĞACI SAKSISIYLA DİKMİŞLER

Mevut refüjleri yıkıp toprak doldurup ağaç dikmişler. Olduğu gibi saksısıyla ağaç dikip ziyan etmişler. İthal edilen ağaçların güncel maliyeti 3 milyar TL. Sarkık Himalaya Bitkisi’nin faturası var ama itiraz ediyor, ‘Ben almadım’ diye. Teki 63 bin TL. Firma 1,5 TL’ye alıyor bir ay dolmadan 15 TL’ye satıyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Mamak’ta spor salonu yapıyor. Mamak Belediyesi bu inşaatın önüne kendisi yapıyormuş gibi afiş asmış, Bakanlığın adı geçmiyor. Bakanlık da hemen üzerine yazı asmış, ‘Bu tesis Bakanlık tarafından yapılmaktadır’ diye.

mansur-yavas-melih-gokcek-in-yaptirdigi-eseri-acikladi-sisme-dinocan-814014-1.

PARTİLİLERE YARDIM KOLİSİ

AKP Etimesgut İlçe Başkanlığı, ‘Kendi imkanlarımız ve Mamak Belediyesi’nin katkılarıyla yardım kolileri dağıtıyoruz’ diye paylaşım yapmış. Belediye imkanlarıyla kendi partililerine yardım kolileri dağıtıyorlar.
<< Önceki Haber Mansur Yavaş, Melih Gökçek'in yaptırdığı 'eseri'... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER