İstanbullular Türkçe şölenine akıyor!

11. Türkçe Olimpiyatları'nın kapanış törenine saatler kala İstanbullular şölen alanına akın akın gelmeye devam ediyor.

İstanbullular Türkçe şölenine akıyor!

Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından düzenlenen 'Uluslararası Dil ve Kültür Festivali' kapsamında Evrensel Barışa Doğru sloganıyla yapılan 11. Türkçe Olimpiyatları'nın kapanış törenine saatler kala İstanbullular şölen alanına akın akın gelmeye devam ediyor.

Bu tarihi geceyi yerinde seyretmek isteyen on binler daha şimdiden stattaki yerlerini aldı. Yüzlerce otobüs ve minibüs, İstanbul başta olmak üzere çevre il ve ilçelerden gelen ziyaretçileri taşıyor. Görevliler olası bir trafik tıkanıklığına yol vermemek için otobüsleri stada yaklaştırmıyor. Otobüsler stada yakın noktalarda yolcuları indirerek kendilerine stattan uzak ayrılan parklara çekiliyor. 

Yanlarına yiyecek ve içeceklerini alan yüzlerce ziyaretçiler şimdiden stadı doldurmaya başladı. Onlarca görevli ise stat içinde olası bir izdiham ve kargaşa yaşanmaması için gelen ziyaretçilere uygun yerlerde oturmaları konusunda yardımcı oluyor. 

Bu arada stadın mevcut tribünlerinin yanı sıra hem saha içinde hem de stat dışında on binlerce kişilik koltuk yerleştirildi. Stadın içindeki yeşil alan özel bir muhafazaya alındıktan sonra tamamen sahne ve ek seyirci koltuklarına ayrıldı. Stat çimlerinin zarar görmemesi için ayrı bir itina gösterildi.
 
On binlerce seyirci, gerek statta ve gerekse bu şöleni canlı verecek televizyon ekranlarının başında tarihi bir güne şahitlik edecek. Bu yıl 'Evrensel Barışa Doğru' sloganıyla düzenlenen 11.Türkçe Olimpiyatları'nın kapanış töreni, öğrencilerin renkli sunumları, seyircilerin coşkuları ve yapılacak havai fişek gösterisiyle çok renkli bir görsel şölene sahne olacak.

İki kıtanın birleştiği İstanbul'da dünyanın 140 ülkesinden buluşan 'Sevgi Dili Türkçe Çocukları' sahne alacakları Atatürk Olimpiyat Stadı'nda bir kez daha dünyaya birlik ve beraberlik mesajı verecek.

CİHAN

<< Önceki Haber İstanbullular Türkçe şölenine akıyor! Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER