Türkiye Musul'da masada mı?

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Musul'un terör örgütü IŞİD'den geri alınması için düzenlenecek operasyonun nasıl yapılacağına ve bu harekâta kimlerin katılacağına Irak'ın karar vereceğini söyledi. Kirby, Türkiye ile ABD arasında Musul operasyonu ile ilgili doğrudan bir görüşme olmadığını açıkladı.

samanyoluhaber.com

ABD’den Türkiye hakkında önemli bir açıklama

John Kirby, başkent Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Kirby, bir basın mensubunun, Musul’un geri alınmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türk güçlerinin de yer alması konusunda ısrarlı olduğunu hatırlatarak, “olası bir Türk rolü ile ilgili Erdoğan ile görüşüyor musunuz” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Operasyon hakkında Türkiye ile doğrudan temas halinde değiliz. Bir kez daha söyleyeyim: Musul’un kurtarılması kampanyası bir Irak planı. Bu operasyona katılacak güçlerin bileşimine Irak hükümeti karar verecek, ABD yönetimi değil. Bunu biz belirlemiyoruz ve düzenlemiyoruz. Bu Başbakan Abadi’ye kalmış bir şey.”


Kirby, Başbakan Abadi’nin Türk askerinin operasyonda yer almasına olumsuz baktığının anımsatılması üzerine, “Bu Türk ve Irak hükümetleri arasında, bizim de konuşarak çözüme varmalarını desteklediğimiz bir sorun” diye konuştu.

BAŞBAKAN ABADİ’YE DESTEĞİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ

Kirby, “Musul’un kurtarılmasında Türkiye’nin yardımcı olabileceğini düşünüyor musunuz” sorusuna da, “Askeri konularda varsayımlarda bulunmayacağım. Bizim odaklandığımız konu ki burada Amerikan ordusu adına da konuşamam, Musul’u özgürleştirme çalışmalarında Irak hükümetine destek konusunda üzerimize düşeni yapıyor olmak. Güçlerin bileşimi, operasyonun nasıl ortaya konacağının planı Irak’a bağlı. Bu karar verme sürecinde, biz de Başbakan Abadi’ye olan desteğimizi sürdürüyoruz” yanıtını verdi.

TÜRKİYE'YLE TEMASTA DEĞİLİZ

ABD’li sözcü, operasyonu Irak Hükümeti’nin yöneteceğini ifade ederek, “Operasyon hakkında Türkiye ile doğrudan temas halinde değiliz” dedi. Kirby, dolaylı görüşme olup olmadığı konusunda ise bilgi vermedi. Kirby, basın toplantısında, Irak’ın komşularının Irak’ın toprak bütünlüğüne saygı göstermesi gerektiğini bir kez daha dile getirdi.
<< Önceki Haber Türkiye Musul'da masada mı? Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER