Almanya'da artan yeni Covid-19 vak'a sayıları korkuttu

Almanya'da Covid-19 ile ilgili şimdilik 'ikinci dalga'dan söz etmek için erken. Ancak ülkede salgın ile mücadelenin başındaki kurum olan Robert Koch Enstitüsü son günlerde tespit edilen vak'a sayılarındaki artış konusunda uyardı.

SHABER3.COM

Almanya'da açıklanan yeni Koronavirüs (Covid-19) vak'a sayısı 300-500 arasına kadar düşmüştü. Ancak tedbirlerin gevşetilmesi , yaz tatilinin bir çok eyalette başlaması yani vaka sayısında gözle görülür bir artış sağladı.  

Almanya'da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten ve hükûmeti bilgilendiren Robert Koch Enstitüsünün (RKI) Başkanı Robert Wieler, ülkede artan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vak'a sayılarından endişe duyduğunu söyledi.

Wieler, Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, hızlı gelişme gösteren bir salgının ortasında olunduğunu yineledi.

"ENDİŞE DUYUYORUZ"

ABD, Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika gibi ülkelerde yeni vak'a sayılarının çok hızlı arttığını, Almanya’nın bu ülkelere göre daha iyi durumda olduğunu belirten Wieler, "Ancak Almanya’da da maalesef son haftalarda vak'a sayılarının arttığını tespit ediyoruz. Bu gelişmeden ben ve RKI’daki herkes büyük endişe duyuyoruz.” dedi.

Wieler, COVID-19'un hızlı ve kontrolsüz yayılmasının engellenmesi gerektiğini belirterek, “Bunu birlikte başarabiliriz.” ifadesini kullandı.

Mesafe ve hijyen kuralına uyulmasını ve maske takılmasını isteyen Wieler, kurallara uyulduğunda salgının yayılmasının önlenebileceğini kaydetti.

Wieler, artan vak'a sayılarının ikinci dalganın başlangıcı olup olmadığına yönelik soru üzerine, "Bunu bilmiyoruz. Böyle bir şeyi ancak sonradan söyleyebiliriz. Ancak bunu (ikinci dalgayı) engelleyebileceğimiz konusunda iyimserim." değerlendirmesinde bulundu.

İnsanların dikkatsiz davranmaya başladıklarına da işaret eden Wieler, ülkede binlerce kişinin katıldığı eğlenceleri eleştirdi. Wieler ayrıca, tatilde de kurallara uyulmasını istedi.

GÜNLÜK VAK'ALAR İKİ KATINA ÇIKTI

Basın toplantısına katılan RKI uzmanı Ute Rexroth da son dönemde vaka sayılarının artışının bazı yerel bölgelerle sınırlı kalmadığını, ülke genelinde vaka sayılarının yükseldiğini kaydetti.

24 Temmuz'da yeni vak'a sayısının 815, 25 Temmuz'da da 781 olmasından endişelendiklerini ifade eden Rexroth, bu sayıların önceki haftalarda günlük 300 ile 500 arasında seyrettiğini anımsattı.

İki hafta önce 150 bölgeden yeni vak'a sayısının kendilerine bildirilmediğine, bölge sayısının şimdi 94’e düştüğüne dikkati çeken Rexroth, "Almanya genelinde daha fazla insana virüs bulaştığını görüyoruz. Bu gerçekten tehlikeli." dedi.

Son verilere göre Almanya'da vaka sayısı 206 bin 242, ölü sayısı da 9 bin 122 oldu.
<< Önceki Haber Almanya'da artan yeni Covid-19 vak'a sayıları korkuttu Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER