Amerikalılardan teröre karşı dayanışma

Amerikalılar İstanbul’daki ‘Terör Saldırısı Mağdurlarını Anma ve Terörizme Karşı Dayanışma’ amacıyla yapılan dua programı ve basın toplantısına yoğun ilgi gösterdi.

Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıdan dakikalar önce

Video: Arşiv

Houston Raindrop Türk Evi’nde yoğun katılımın olduğu halka açık programda siyasiler, medya temsilcileri ve Türk Amerikan toplumu üyeleri 28 Haziran’da İstanbul Atatürk Havalimanı saldırısında hayatını kaybedenlerin acısını paylaşmak için hazır bulundu.

ABD çapında ve yerelde seçilmiş yetkililer, sivil toplum liderleri, kanaat önderleri, dini liderler ve vatandaşlar Turquoise Center içindeki Raindrop Türk Evi’nde düzenlenen dua programında teröre karşı birliktelik ve Türk halkıyla dayanışma mesajı verdi.

FARKLI DİN MENSUPLARINDAN TERÖR MAĞDURLARI İÇİN DUA

Dua programı Beth Yeshurun cemaati lideri Haham Steven Morgen, Baylor St Luke Tıp Merkezi Genel Rahibi Mike Cole, Texas Louisiana Gulf Coast Meclisi Ekümenik Temsilcisi ve New Covenant Rahibi David Roschke, ve Müslüman Vaiz Ali Rıza Çandır tarafından gerçekleştirildi. Birçok farklı inanç kökeninden gelen misafirler dualara katıldı ve “amin” dedi.

TERÖRÜN DİNİ VE MİLLİYETİ YOK

Sahneye davet edilen ABD Kongre Üyesi Sheila Jackson Lee, “Terörizmin ne dini, ne milliyeti var. Önemli olan burada olduğu gibi teröre karşı aynı safta yer alabilmek ve birlikteliğimizi tüm dünyaya göstermek.” dedi. Lee, saldırıda hayatlarını kaybeden insanların yakınlarına taziye diledi.

ABD Kongre üyesi Randy Weber, “Derecesi ne olursa olsun hiçbir korkutma teşebbüsü, terör ya da şiddet olayı bizim mağdur kardeşlerimize ve insanlığa olan sevgimizi zedeleyemez, barış ve özgürlük arayışımızı engelleyemez.” diye konuştu.

Teksas Milletvekili Dr. Alma Allen, Türk Amerikan toplumuna başsağlığı diledi, terör kurbanları ve mağdur yakınları için dua etti.

“KORKU İÇİNDE YAŞAMAYACAĞIZ”

Sugar Land Belediye Başkanı Joe Zimmerman, etkinliğin teröristlere en iyi mesajı ileteceğini belirterek şöyle dedi: “Biz korku içinde yaşamayacağız. Allah’ın bizden istediği kardeşliği yaşayacağımız günlük hayatımıza döneceğiz.”

Raindrop CEO’su Mehmet Okumuş, konuklara terörizme karşı dayanışma etkinliğine katıldıkları için teşekkür ederek başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Amerikalılar ve dünya vatandaşları olarak harekete geçmeliyiz. Bizim milletvekili, kanaat önderleri ve vatandaşlar olarak burada tek yürek haline gelmemiz, umarız alçakça ve insanlık dışı eylemler yapan terörizm zihniyetini durduracak ve belki de doğru yönde adım attıracak bir hamle olacaktır.”

Ardından tüm dünyadaki terör saldırısı kurbanı mağdurlar anısına saygı duruşunda bulundu.

Teksas Türk Amerikan Ticaret Odası (TTACC) Başkanı Orhan Osman, Türk Amerikan toplumu adına terörizmi ve terör saldırılarını kınayan bir kamu açıklaması yaptı:

“Çocuklarımıza daha iyi bir yarın bırakmak için daha fazla çaba göstermemiz gerekiyor! Onlara korku ve üzüntünün gölgesinde değil, barış dolu parlak bir dünya bırakmak için daha fazlasını yapmamız gerekiyor, zira onlar bizim geleceğimiz!”

TÜRK HALKININ ACISINI PAYLAŞTILAR

Raindrop CEO’su Mehmet Okumuş, görüşlerini paylaşmaları için önde gelen isimleri sahneye davet etti. Sahneye gelen Amerikalılar teröre karşı Türk halkı ile dayanışma içinde olduklarını belirtti. Türkiye’nin ve Türk halkının acısını paylaştığını belirten diğer isimler şöyle:

Sam Merchant (ABD Milletvekili Al Green’in özel kalemi) Jeremy Brown (Teksas Senatörü Rodney Ellis’in özel kalemi), Vernon Lewis (Houston Defterdarı Chris Brown’ın sözcüsü) Donald Perkins (Houston Belediye Meclisi üyesi Larry Green’in temsilcisi), Adrian Garcia, (Harris Bölgesi eski şerifi) Ed Gonzalez, (Houston eski belediye başkan yardımcısı) Mattie Provost (Houston Emniyet Müdür Yardımcısı), Martin Cominski, (Houston Dinlerarası İlişkiler CEO’su), MJ Khan, (I.S.G.H. Başkanı), Mustafa Carrol, (CARE Genel Müdürü), Cynthia Cisneros, (ABC 13 Kanalı Başkan Yardımcısı), Shah Haleem (Bangladeş Amerikan Houston Vakfı Başkanı) Harry Gee, (Houston Kardeş Şehirler Birliği Başkanı), Zafar Tahir (Pakistan Amerikan Houston Vakfı Başkanı), Ruhi Ozgel (Houston-Istanbul kardeş şehir vakfı Başkanı), Marcy Williams (Brays Oaks Super Bölge 36 Başkanı), Sheri Cortez, Glenshire Kadın Vakfı Başkanı.

MuhabirAjans
<< Önceki Haber Amerikalılardan teröre karşı dayanışma Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER