DİSK Başkanı Beko: Bu kadarını beklemiyordum

DİSK Başkanı Beko: Bu kadarını beklemiyordum

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Kani Beko, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun protesto edilmesiyle ilgili konuştu. Beko, "Ayrımsız tüm konukları davet ettik. Ancak burada beklemediğimiz olaylar gelişti. İşçi arkadaşlarımız da kürsüden demokratik bir şekilde konuşmuş olsaydı, Sayın Bakan da bizi dinlemiş olsaydı çok daha iyi olurdu. Ben bu kadarını beklemiyordum." dedi.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (DİSK) 15. Olağan Genel Kurul toplantısı sonrasında sendikanın başkanı Kani Beko açıklamalarda bulundu. Soylu'nun protesto edilmesi ile ilgili Beko, "Ayrımsız tüm konukları davet ettik. Ancak burada beklemediğimiz olaylar gelişti. Bunlar bizden kaynaklanan olaylar değildi. Ben de konuşma metnimi Sayın Çalışma Bakanımız Süleyman Soylu'nun burada olup dinlemesini istiyordum. İşçi arkadaşlarımız da kürsüden demokratik bir şekilde konuşmuş olsaydı, Sayın Bakan da bizi dinlemiş olsaydı çok daha iyi olurdu. Böyle bir fırsatı da kaçırdık. Zaman zaman genel kurullarda yaşanan olaylar bunlar." diye konuştu.

Böyle bir şeyin olacağını hiç öngörmediğini söyleyen Beko, şöyle devam etti: "Daha önce de bizim genel kurulumuza Süleyman Soylu'dan önceki bakan Faruk Çelik genel kuruluna gelmişti. Tabi ki orada da arkadaşlarımız demokratik tepkilerini koymuşlardı ama bu noktaya gelmemişti. Faruk Çelik konuşma da yapmıştı. Ben bu kadarını beklemiyordum. Kendisini de uyardım. Zaman zaman mitinglerde, kongrelerde demokratik tepkiler yaşanıyor. Böyle olmasını ben de istemiyordum. Demokratik çerçeveden konuşarak birbirimizi anlamaya çalışmış olsaydık daha iyi olur diye düşünüyorum."

Genel kuruldan sonra Süleyman Soylu'yu arayacağını belirten Beko, "Kendisiyle zaten görüşüyoruz. Ziyaret de ediyoruz. İşçi sorunlarını birinci derecede çalışma bakanıyla görüşerek çözmemiz gerekiyor. Sayın Bakan'ın burada bizi dinlemesini istiyordum." dedi.

'LEŞ KARGALARI BU FONLARI DA YİYECEK'

Kıdem tazminatlarıyla ilgili soruya cevap veren Beko, "Bir haftadır sokaklardayız. Kıdem tazminatı işçilerin son deresidir. 100 yıllık bir kazanımdır. Kıdem tazminatının olmadığı yerde kesinlikle kimsenin iş güvencesi olmaz. İşsizlik fonu işten ayrılanlara verilmesi gerekiyor ama 15 yılda işsiz kalan işçilere 10 milyar lira verilmiş. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, işsizlik fonundan 25 milyara yakın karayollarına para aktarmış. Fakir fukara fonu, konut edindirme fonu, işsizlik fonu, tasarruf teşvik donları gibi bizim kıdem tazminatlarımızı bireysel emeklilik fonuna aktarırlarsa leş kargaları bu fonları da yiyecekler." şeklinde konuştu.

'HÜKÜMETİ UYARIYORUM, İŞÇİYİ DURDURMAK KOLAY OLMAZ'

Kıdem tazminatının kırmızı çizgileri olduğunu ifade eden Beko, "Gerekirse hiç korkmadan genel grev yaparız. Yarın sokaklarda kıdem tazminatı gündeme gelirse siz işçiyi durduramazsınız. Bakan geldiğinde işçi arkadaşları uyarmaya çalıştım. Kıdem tazminatları çok hassas bir mesele olduğundan dolayı işçiyi durdurmak kolay olmaz. Ondan dolayı ben şimdiden hükümeti uyarıyorum. Kıdem tazminatları bireysel emeklilik fonuna dönüşmemeli." ifadelerini kullandı.
CİHAN
<< Önceki Haber DİSK Başkanı Beko: Bu kadarını beklemiyordum Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER