Nabi Avcı'dan dershane açıklaması!

Dershanelerin kapatılıp, kapatılmayacağı ile ilgili sorulara Bakan Avcı,"Kapatmadan ziyade bir dönüşüm söz konusu" diye cevap verdi.

Nabi Avcı'dan dershane açıklaması!

  •  Meclis açılınca yapılacak düzenleme ile dershaneler özel okula dönüşecek.
  • Düzenleme 2014-2015 ders yılında geçerli olacak.
  • Dershanelerde çalışan öğretmen ve çalışanlar bakanlığımız sistemine entegre edilecek.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelerin kapatılmasına ilişkin "Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi konusunda yasal düzenleme gerekiyor. Bu düzenleme Meclis açılınca yapılabilir. Bu düzenleme ile dershaneler özel okula dönüşecek ve yapılacak düzenleme 2014-2015 ders yılında geçerli olacak." dedi. Avcı, dershanelerde çalışan öğretmen, öğretici ve çalışanların Bakanlığın sistemine entegre edilmesi içinde hazırlık yaptıklarını açıkladı.

 Avcı, genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesi sürecine ilişkin, "Anadolu liselerine kayıtlar bittikten sonra, diğer okullara zaten birinci tercihi o olduğu için gerek imam hatip lisesine gerek meslek lisesine öğrenciler yerleştikten sonra görülecek ki ciddi bir kontenjan sorunu yok" dedi.

Avcı, ajans, televizyon ve gazetelerin eğitim muhabirleriyle bayramlaştı. Bakanlık merkez binada gerçekleşen bayramlaşma törenine MEB Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ve MEB Müsteşarı Yusuf Tekin de katıldı.

Dershanelerin kapatılıp, kapatılmayacağı ile ilgili soruların dile getirilmesi üzerine Avcı, "Bakan değişti dershanelerin kapatılması gündeme geldi, diye bir şey yok. Sayın başbakan 3 yıldır bunu açıkladı. Kapatmadan ziyade bir dönüşüm söz konusu. Tek bir sınava yönelik test becerilerin kazandıran kurum olmaktan çıkartıp özel okul olması için öteden beri bakanlığımız tarafından yürütülen çalışmalar var. Benim acele etmeyin deyişimin sebebi şu. Ocak ayında kayıtlar başlıyor, gerekli izinler ocak ayında yapılıyor. Benim açıklama yaptığım zaman dershaneler alım yaptı. Bu kayıt olan öğrenciler 2014 Haziran'a kadar kurslarına devam edecek. Kayıt olanlar ücretleri ödedi, kurslar başladı. Dershanelerin dönüştürülmesi konusunda yasal düzenleme gerekiyor. Bu düzenleme Meclis açılınca yapılabilir. Bu konuda tek başımıza bir düzenleme yapma yetkimiz yok. Meclis'in tasarrufunda. Meclis açılınca yapılacak düzenleme ile dershaneler özel okula dönüşecek.

Önümüzdeki yasama döneminde yapılacak düzenleme ancak 2014-2015 ders yılında geçerli olacak. Üç yıldır düzenleme yapılacağını tüm sektör aktörleri biliyor. 4 yıllık bir geçiş süreci fiilen tanınmış oldu. Zaten bazı köklü kuruluşlar dönüşmeye başladı. Onların bu konuda şikayeti yok. Daha küçük kurumlar kendi aralarında birleşerek benzer bir dönüşü uygulayabilirler, uygulamalıdırlar. Bu kurumların özel okula dönüşmesi için başka teşvikler öngörüyoruz. Arsa, kredi kolaylıkları düşünüyoruz. Ayrıca dershanelerde çalışan öğretmen, öğretici ve çalışanların bakanlığımız sistemine entegre edilmesi için hazırlıklarımızı yapıyoruz." açıklamasında bulundu.

<< Önceki Haber Nabi Avcı'dan dershane açıklaması! Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER