Milyonlarca araç sahibine büyük müjde

Hurda araçlar yüz güldürecek. Teknik düzeydeki taslağa göre 20 yaş üstü araçlar hurda indiriminden faydalanabilecek.

Milyonlarca araç sahibine büyük müjde

  • Hurdalara ödenecek rakam ortalama 5 bin lira civarında. 
  • Aracın yaşı küçüldükçe rakam büyüyecek. 
  • Ayrıca yeni araç alacaklara ÖTV indirimi de gündemde.
  • Toplam 2 milyon binek araç desteklenecek.
"Aracım çok eski. Satsam para bile etmez" diye düşünmeyin. 20 yaş üstü binek araçların imdadına hurda teşviki yetişecek.  

ESKİYİ VER, PARAYI AL 

Uzun zamandır üzerinde çalışılan hurda araç teşvikine ilişkin detaylar netleşmeye başladı. Üç farklı tarifede toplam 2 milyon binek araç ortalama 5 bin lira ile desteklenecek.

MODEL YÜKSELDİKÇE TEŞVİK ARTACAK

Çalışmalar henüz teknik düzeyde. Bu taslağa göre aracınızın modeli 1985 ve öncesine aitse 3 bin 500 lira teşvik alacaksınız. Model yükseldikçe teşvik miktarı da artacak, 85-90 yılları arası modellerde 5 bin lira teşvik verilirken, 90 ve 93 model arasında olan araçlarda teşvik miktarı 6 bin 500 lirayı bulacak. 

Taslak çalışmaya göre yeni araç alımlarında kolaylık da sağlanacak. 20 yaş üzeri aracını verip sıfır araç alanlara ÖTV indirilmesi de teklifler arasında.   Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre Türkiye genelinde 17 milyonun üzerinde araç var. 20 yaş üzerindeki araç sayısı ise 4 milyonun üzerinde. 2 milyon araçsa binek taşıtlardan oluşuyor. 

Hurda indiriminin yer aldığı teşvik paketinin 2014 yılında hayata geçirilmesi planlanıyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı'nın işbirliğiyle yürütülen çalışmayla ilgili son karar önümüzdeki günlerde masaya yatırılacak. 

<< Önceki Haber Milyonlarca araç sahibine büyük müjde Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER