Türk saraylarına yabancı ilgisi büyük

İstanbul’dan ev almak isteyen yabancılar, Venedik Sarayları’na yoğun talep gösterdi. Viaport Venezia Satış Pazarlama Direktörü Cenk Hayırlıoğlu, “Bu yıl yabancıların alım yılı olacak” dedi

Türk saraylarına yabancı ilgisi büyük

Son dönemde yaşanan dolar kurundaki artış, İstanbul’u gayrimenkul sahibi olmak isteyen yabancıların markajı altına aldı. Bugünkü dolar kuruna göre 145 bin doları olan yabancıların Via Properties - Gürsoy Yatırım Ortaklığı tarafından hayata geçirilen İstanbul Gaziosmanpaşa’daki Venedik Sarayları projesinden daire satın alabileceğini söyleyen Viaport Venezia Satış Pazarlama Direktörü Cenk Hayırlıoğlu, “Venedik Sarayları lansmanından itibaren projeye yoğun bir yabancı ilgisi var. Yatırımlarını İstanbul’da değerlendirmek isteyen yabancılar, soluğu satış ofisinde alıyor” dedi. 2014 yılının gayrimenkul üreticileri açısından yoğun yabancı ilgisiyle geçeceğinin altını çizen Hayırlıoğlu, “2 haftada yaklaşık 1000 konutun yüzde 20’sini yabancılara sattık ve alımların çoğu nakit gerçekleşti” dedi. Projeye en yoğun ilgi Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar gibi Ortadoğu ülkelerinden geliyor. 

Oturmayana ev yok

Yabancı ilgisinin Mütekabiliyet Yasası ile birlikte artış gösterdiğini kaydeden Hayırlıoğlu, “Tek sorun oturma izninin 1 yıl olması. Yabancılar bürokratik engellere takılmaktan çekiniyorlar. Çağrı merkezimize ve satış ofisimize gelen başlıca sorulardan biri bu. Bir diğer soru ise dolarda daha fazla artış olur mu? Oluyor” dedi. Yabancı müşterilerin daha çok blok satın almak istediklerini belirten Hayırlıoğlu, “Yatırımcılar daha çok toplu alım yaparak, gayrimenkulleri daha ucuz satın almak istiyorlar. Biz grup olarak prensipte oturmayacak yabancıya bile ev satmıyoruz” dedi. 

Yüzde 5 peşinat 1 yıl sonra ödeme

Viaport Venezia projesinin Venedik Sarayları etabında, yüzde 5 peşinatla daire sahibi olmak mümkün. Faiz artışına rağmen kredi faiz oranını yüzde 0,82’ye sabitleyen kampanya düzenlenen projede taksitler 1 yıl sonra ödemeye başlanıyor. Venedik yaşamını İstanbul’a taşıyan Viaport Venezia projesinden daire alanlar, 1 kilometrelik Venedik kanallarında gondollarla gezinti yapıp, San Marco meydanında kahve içip, İtalyan restoranlarında yemek yiyebilecekler. Her yıl Şubat ayında Venedik’te geleneksel olarak düzenlenen karnaval ise İstanbul’da Viaport Venezia sakinlerinin ayağına gelecek.  Venedik’in meşhur saraylarından esinlenerek tasarlanan Venedik Sarayları ise, sarayda yaşama hayalini gerçeğe dönüştürüyor. Evde saray keyfini yaşatacak olan dairelerin büyüklükleri ise 57 metrekareden başlıyor, 383 metrekareye kadar çıkıyor. 1+1 saray daireleri 329 bin TL’den, 2+1 daireler 499 bin TL’den ve 3+1 daireler ise 699 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. 
<< Önceki Haber Türk saraylarına yabancı ilgisi büyük Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER