Johnson&Johnson'a 17,5 milyar dolarlık ağrı kesici davası

Dünyanın en büyük ilaç üreticilerinden Johnson & Johnson'a ABD'nin Oklahoma eyaletinde 17,5 milyar dolarlık dava açıldı.

SHABER3.COMSavcılar şirketin ağrı kesici ilaçların bağımlılık riskini anlatmadan pazarlayarak "opioid salgınına" yol açtığını savunuyor. Opioid, vücutta morfin benzeri etki gösteren kimyasal maddelere deniyor.

Centers for Disease Control and Prevention'a (Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezleri) göre ortalama her gün 130 Amerikalı aşırı doz opioidden yaşamını yitiriyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, 2017'de 70 bin 200 kişi aşırı dozdan yaşamını yitirdi.

Oklahoma'daki davada Johnson & Johnson, "eyalet tarihindeki en büyük insan yapımı sağlık krizinin" ana sorumlusu olmakla suçlanıyor.

Savcılar Johnson & Johnson'ın yanı sıra OxyContin adlı ilacı üreten Purdue Pharma ve İsrail merkezli Teva Pharmaceuticals'ı 1990'lı yıllarda yanlış yönlendirici pazarlama aracılığıyla bu tür ilaçları yazmaları için doktorları teşvik ettiğini savunuyor.

Avukat Brad Beckworth, şirketin opioidleri "günlük ağrılara karşı güvenli ve etkili bir yol" olarak pazarlarken bunların bağımlılık yapıcı etkilerini gizlediğini ve böylece insanların ihtiyaçlarından fazla ilaç almasına yol açtığını belirtti.

Oklahoma Başsavcısı Mike Hunter da şirketlerin "eylemlerinden ötürü sorumlu tutulmaları gerektiğini" söyledi.

Johnson & Johnson'ın avukatı ise reklamlarının ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin 2009'da da savunduğu doğrultuda olduğunu, düzgün alındığı takdirde ağrı kesicilerin nadiren bağımlılık yarattığını savundu.

Eyalete göre Johnson & Johnson'ın yarattığı kamu zararını önümüzdeki 20-30 yıl içinde gidermenin maliyeti 12,7 milyar dolar ile 17,5 milyar dolar arasında.

Şirket ise kamu zararı yasasının bu olayda uygulanamayacağını savunuyor.

Dava açılan diğer şirket Teva Pharmaceuticals bu ay 85 milyon dolarlık bir mahkeme dışı anlaşmayı kabul etmişti.

Purdue Pharma şirketi de Oklahoma ile 270 milyon dolarlık bir mahkeme dışı anlaşmayı kabul etti. Şirketin sahibi Sackler ailesi, şirketin parasını davalardan koruma amacıyla yasadışı şekilde aktarmakla suçlanıyor.

ŞİRKETİN TÜRKİYE'DEKİ İLAÇLARI NELER?

ABD'de 17,5 milyar dolarlık davayla karşı karşıya olan firmanın Türkiye'de satılan en bilindik ilaçları ise Unisom, Bengay, Kompensan , Visine damla ve nikotin sakızı.
<< Önceki Haber Johnson&Johnson'a 17,5 milyar dolarlık ağrı kesici davası Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER