Kardeşi yolsuzluktan hapse girecek

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin kardeşi Hüseyin Feridun hakkında "yolsuzluk" suçlamasıyla geçen mayıs ayında verilen 7 yıl hapis cezası 5 yıla düşürülerek onandı.

SHABER3.COM

Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin İsmaili, başşehir Tahran'da düzenlediği basın toplantısında, "Hüseyin Feridun, 5 yıl hapse mahkum edildi." dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin kardeşi Feridun "yolsuzluk" suçundan 7 yıl hapse mahkum edilmişti. Feridun'un karara itiraz ederek temyize götürmüştü.

İRAN CUMHURBAŞKANI RUHANİ'NİN KARDEŞİ

İran'ın Kuala Lumpur Büyükelçisi olarak 1989-1997 yıllarında görev yapan eski diplomat Hüseyin Feridun, Cumhurbaşkanı Ruhani'ye muhalif kesimlerce "yolsuzluk, rüşvet ve haksız şekilde bir bankaya genel müdür atanmasına müdahil olmak" ile suçlanıyordu. 

Fars Haber Ajansı'nın haberine göre suçlamalar özellikle 2017'deki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde, Ruhani'nin rakipleri tarafından sıkça gündeme getirilmişti.

Hasan Ruhani'nin kardeşi Feridun (solda), Temmuz 2017'de de bir yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanmış, kısa süre sonra kefaletle serbest bırakılmıştı.

DEVRİMDEN ÖNCE SOY İSMİNİ DEĞİŞTİRDİ

Ruhani'ye yakın kesimler ise Feridun'a yönelik suçlamaların "siyasi" olduğunu iddia ediyor.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 1979 İran İslam Devrimi'nden önce "Feridun" olan soy ismini din adamı anlamına gelen "Ruhani" olarak değiştirmişti.
<< Önceki Haber Kardeşi yolsuzluktan hapse girecek Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER