"Kasımda rakamlar böyleyse çoğu baharı göremez"

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), perakende sektörünün yeni tip Koronavirüs (Covir-19) salgınında maruz kaldığı ekonomik kayıplara dair dikkati çeken bir açıklama yaptı.

SHABER3.COM

Sektörde yaşanan ekonomik daralmaya dikkati çeken Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, “Alışveriş merkezi mağazalarında cirosu geçen yıla göre yüzde 80’in altında kalan üyelerimizin oranı ekimde yüzde 38 iken kasımda yüzde 60’a yükseldi. AVM’lerde yüzde 100’ün üzerinde ciroya ulaşan üyelerimizin oranı ise ekimde yüzde 25 iken kasım ayında yüzde 12’ye geriledi.” dedi.

Öncel esnafın ilk dalga sonrası birikmişini tükettiğini ve artık kepenk indirmeye başladığını belirterek, “Perakende için tazminatsız serbest çıkış şansı verilmezse birçok marka önümüzdeki baharı göremeyebilir.” ifadelerini kullandı.

YEDEK AKÇE İLK DALGADA TÜKENDİ

İlk dalgada yedek akçeyi bitiren perakende sektörü için ikinci dalga önlemleri ile birlikte çok daha zor ve riskli bir dönemin başladığını belirten Öncel, “Kasım, başta ‘Efsane Cuma’ olmak üzere indirim kampanyaları ile perakende sektörünün en yüksek ciroya ulaştığı aylar arasında yer alıyor. Bu yıl da kasım boyunca çeşitli indirim kampanyaları yapıldı. Ancak 21 Kasım’da başlayan kısıtlamaların da etkisi ile birçok markamız ekim cirosunu bile yakalayamadı.” diye konuştu.

5 Aralık’ta başlayan hafta sonu sokağa çıkma yasağı ile birlikte perakende cirolarında çok daha büyük bir erozyonla karşı karşıya kalınacağını ifade eden Öncel, "AVM mağazalarında ciro kirası, caddelerde ise yüzde 50 kira indiriminden başka bir çare görünmüyor. Ciro kirası ya da kira indirimi sunmayan mağazaları boşaltmaktan başka bir seçeneğimiz bulunmuyor. Bu yüzden kamu otoritesinden markalarımıza tazminatsız erken fesih imkânı veren düzenlemeleri acil olarak hayata geçirmesini bekliyoruz." dedi.

"BİRÇOK MARKA BAHARI GÖREMEYECEK"

Perakende sektörü için "mücbir sebep" kuralının işletilmesini talep eden Öncel, "Mülk sahibi-kiracı çekişmesine son verecek ‘tazminatsız erken sözleşme feshi’ imkanının sağlanmasının hayati olduğunu düşünüyoruz. Daha net ifade etmem gerekirse mevcut şartların değişmemesi durumunda her biri ülkemizin bir değeri olan birçok markamızın önümüzdeki baharı göremeyeceğinden endişe ediyoruz.” diye konuştu 
<< Önceki Haber "Kasımda rakamlar böyleyse çoğu baharı göremez" Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER