Mesut Bakkal'dan teşvik primi açıklaması: Yasak olsaydı kabul etmezdik

Tecrübeli teknik direktör Mesut Bakkal Galatasaray’dan teşvik primi aldıklarına dair yaptığı açıklama dikkatleri üzerine çekti. Bakkal o dönemde teşvikin yasaklanmış bir eylem olmadığını söyledi.

SHABER3.COM

Tecrübeli teknik direktör Mesut Bakkal Galatasaray’dan teşvik primi aldıklarına dair yaptığı açıklama dikkatleri üzerine çekti. Bakkal o dönemde teşvikin yasaklanmış bir eylem olmadığını söyledi.

Teknik direktör Mesut Bakkal, yazdığı kitapta yer alan teşvik primi aldığına yönelik anısına ilişkin, “Benim anlattığım olay o tarihlerde TFF tarafından yasaklanmış bir eylem değildi, hatta çok olağandı.” dedi. Bakkal, “Mesut Bir Adamın Hikayesi” kitabında 1986-1987 sezonunda formasını giydiği Denizlispor ile Beşiktaş arasında oynanan ve 1-1 sonuçlanan maç için Galatasaray’dan teşvik primi aldığına yönelik ifadeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

HER ZAMAN ETİK DEĞERLERE UYGUN DAVRANDIM

Olayın, kendisi 22 yaşında bir futbolcuyken gerçekleştiğini belirten Bakkal, “1986 yılında oynadığım bir müsabaka sonrası yaşanmış bir anının günümüz koşulları ile abartılı bir şekilde anlatılmasını kabul edemiyorum. Ben gerek futbolculuk, gerekse teknik direktörlük hayatımda futbolun etik değerlerine uydum ve sporculuğa yakışmayan bir hareket yapmadım. Ben her zaman yasalara, ahlak kurallarına ve etik değerlere uygun davrandım.” diye konuştu.

SUÇ OLSAYDI KABUL ETMEZDİK

O dönemde teşvik priminin Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Disiplin Talimatı’nda suç olarak yer almadığını savunan Bakkal, “Eğer suç olsaydı bu, ne ben ne de diğer takım arkadaşlarım tarafından kabul edilmezdi. Şimdi öğrendiğim kadarıyla teşvik primi alınmasının yasaklanması disiplin talimatında 1998 yılında olmuştur. Benim anlattığım olay o tarihlerde TFF tarafından yasaklanmış bir eylem değildi, hatta çok olağandı.” ifadelerini kullandı.

“Teşvik primi aldığını verdiğini beyan eden birçok futbolcu, teknik adam ve yönetici oldu” diyen Bakkal, şu değerlendirmeyi yaptı: “Futbol anılarımı yazdığım ve kesinlikle ticari bir amaçla yayımlanmamış bu kitap, tamamen ailem ve yakın aile dostlarım için hazırlanmış olup, bu durumun dahi istismar edilmiş olması oldukça üzücüdür. Benim bugüne kadar hiçbir sosyal medya hesabım olmamıştır. Adıma sahte olarak açılmış hesaplardan yapılan açıklamalar da kesinlikle bana ait değildir.”

HEM CEZA HEM SPOR YARGISI AÇISINDAN İŞLEM YAPILAMIYOR

Spor hukukçusu Emin Özkurt olayın suç olması ile ilgili şi ifadeleri kullandı. “Mevcut düzenlemeler çerçevesinde değerlendirdiğimizde, 03.08.2006 ve daha önceki tarihlerde, teşvik primi iddialarına ilişkin olarak, kişilerin ve kulüplerin soruşturulması, kovuşturulması ya da cezalandırılması, futbol disiplin hukuku ve kuralları açısından çok olası görülmemektedir.

Ne var ki, mevcut mevzuat bakımından kovuşturulması ya da cezalandırılması mümkün olmayacak olsa da, kamuoyunda ve spor camiasının vicdanında bu itirafların yer edineceği mutlaktır. Evet, Mesut Bakkal’ın 33 yıl öncesine dair tarihi itirafı hem ceza yargısı hem de spor yargısı açısından geriye dönük işlem yapılmasına olanak tanımıyor.

DENİZLİSPOR’UN BEŞİKTAŞ MAÇINDAKİ KADROSU

Ligin 37. haftasında Beşiktaş’a konuk olan Denizlispor’un kadrosu şöyleydi:

İlk 11: Metin Bayındır (Kaleci), Kenan Atay (Defans), Jozsef Varga (Defans), Erhan Yığ (Defans), Ahmet Zorlu (Defans), Erol Tolga (Orta saha), Zafer Derici (Orta saha), Yaşar Alemdaroğlu (Orta saha), Mesut Bakkal (Orta saha), Mahmut Aydın (Forvet), Hüseyin Şengül (Forvet)

Yedekler: Adnan Erkan (Kaleci), Ali Yalçın (Defans – 49. dakikada Kenan Atay yerine), Köksal Firüzcan (Orta saha- 67. dakikada Varga yerine), Muharrem (Forvet)

Teknik direktör: Nihat Atacan
<< Önceki Haber Mesut Bakkal'dan teşvik primi açıklaması: Yasak olsaydı... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER